Porozumienie Stolicy Apostolskiej z Litwą o wzajemnym uznaniu kwalifikacji związanych z uzyskaniem wyższego wykształcenia podpisano w Wilnie.
Ze strony watykańskiej dokument sygnował tamtejszy nuncjusz apostolski abp Luigi Bonazzi, a z litewskiej – minister spraw zagranicznych Audronius Ažubalis. Na ceremonii, która odbyła się 8 czerwca w siedzibie litewskiego rządu, obecnych było m.in. kilku biskupów, w tym ordynariusz stolicy i przewodniczący episkopatu Litwy, oraz premier tego kraju. Podpisana umowa zacznie obowiązywać od chwili, gdy obie strony poinformują o dopełnieniu przez każdą z nich odnośnych wewnętrznych procedur prawnych.
Watykańsko-litewskie porozumienie o uznaniu kwalifikacji związanych z uzyskaniem wyższego wykształcenia zgodne jest z konwencją lizbońską na ten sam temat, zawartą w 1997 r. Ułatwia ona m.in. wzajemne uznanie czasu studiów i tytułów naukowych, co sprzyja też swobodnemu poruszaniu się studentów między ośrodkami szkolnictwa wyższego różnych krajów europejskich. Sygnowana w Wilnie umowa wpisuje się w cele „procesu bolońskiego”, który doprowadził do powstania Europejskiego Obszaru Szkolnictwa Wyższego (EHEA).
Obejmuje on obecnie 47 państw europejskich, w tym Stolicę Apostolską. Wspomniane porozumienie ustala reguły, procedury i środki zapewniające wzajemne uznanie studiów wyższych. Uzupełnia istniejące regulacje prawne relacji między Stolicą Apostolską a Litwą. Określały je już trzy porozumienia podpisane przed 12 laty, w 2000 r., mianowicie o współpracy na polu edukacji i kultury, o aspektach prawnych stosunków między Kościołem a państwem oraz o duszpasterstwie w litewskich siłach zbrojnych.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.