Monti: Współpracujemy z Polską

Premier Włoch Mario Monti wyraził w niedzielę we Francji opinię, że strefa euro, pogrążona w kryzysie, nie powinna się zbytnio izolować. Szef włoskiego rządu zwrócił uwagę na znaczenie współpracy z Polską.

Podczas międzynarodowej konferencji gospodarczej w Aix-en-Provence Monti powiedział: "Włochy współpracują z Francją i Niemcami, ale także starają się wnieść wkład na rzecz umocnienia ducha wspólnotowego szukając na przykład więzów z Wielką Brytanią i Polską".

"Uważam bowiem, że lepiej nie izolować się za bardzo od innych krajów UE i nie dążyć do wzmocnienia europejskiej jedności tylko na poziomie strefy euro, jak sądzi Francja" - dodał premier Włoch, cytowany przez Ansę. Jego zdaniem potrzebna jest zarazem harmonijna koegzystencja wewnątrz eurolandu, która jest - jak zauważył - "obszarem o sytuacji makroekonomicznej lepszej niż inne".

Niekiedy jednak z powodu rozbieżności między państwami członkowskimi - oświadczył Monti - strefa euro "prezentuje na zewnątrz obraz, który budzi zaniepokojenie, na przykład Stanów Zjednoczonych". W opinii włoskiego premiera świadczy o tym niedawny szczyt G20, gdzie "Europa została posadzona na ławie oskarżonych".

Monti powtórzył, że jego kraj nie potrzebuje pomocy z zewnątrz. "To osobliwe, że Włochy są uważane przez kolegów z północy za dłużnika, choć nigdy nie prosiły o pomoc i mimo, że wnieśliśmy tak jak inni, proporcjonalnie do wielkości, wkład w udzielenie wsparcia Grecji, Irlandii, Portugalii i ostatnio Hiszpanii" - zapewnił.

Z naciskiem oświadczył: "Kiedy mówi się o Europejskim Mechanizmie Stabilizacyjnym (EMS) nie należy myśleć automatycznie o Włoszech".

Premier wyjaśnił, że jego rząd jest z całych sił zaangażowany na rzecz tego, by Włochy "nie popadły w kłopoty" z powodu wysokiego zadłużenia wewnętrznego.

Przypomniał, że obecnie Włochy są coraz bliżej osiągnięcia równowagi budżetowej i są na drodze do nadwyżki strukturalnej w 2013 roku.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| FINANSE, MONTI, UE, WŁOCHY

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
15°C Sobota
noc
13°C Sobota
rano
15°C Sobota
dzień
15°C Sobota
wieczór
wiecej »