W Toruniu powstanie "Bank mleka kobiecego"

"Bank mleka kobiecego" powstanie przy Szpitalu Wojewódzkim w Toruniu. Bank ma zapewnić dostęp do najzdrowszego w pierwszym etapie życia pokarmu wszystkim urodzonym przedwcześnie lub chorym noworodkom.

"Instytucja powstająca w toruńskim Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym będzie służyć wszystkim potrzebującym tego dzieciom w Kujawsko-Pomorskiem, nie tylko tym urodzonym i hospitalizowanym w tej lecznicy, ale także, stosownie do potrzeb, w innych szpitalach w całym regionie. Planuje się podpisanie stosowanych porozumień, obejmujących także partycypację w kosztach utrzymania i system pozyskiwania dawczyń" - podkreślił Piotr Całbecki, marszałek województwa kujawsko-pomorskiego.

Oferta banku adresowana będzie głównie do matek wcześniaków i noworodków z poważnymi problemami zdrowotnymi, które uniemożliwiają im karmienie dzieci w sposób naturalny. Powodem tego mogą być np. różnej etiologii zaburzenia laktacyjne, choroby czy przyjmowane leki.

Mleko od zdrowych dawczyń będzie najpierw poddawane procesowi pasteryzacji, potem badaniu mikrobiologicznemu, a następnie zamrożone do temperatury minus 20 stopni C. i i w takiej formie przekazane placówce zgłaszającej zapotrzebowanie, a w banku przechowywane szafach chłodniczych ze stałą monitorowaną temperaturą.

Jak przypomniał marszałek Całbecki, w Polsce 6,5 proc. żywo urodzonych noworodków to wcześniaki.

"Z badań wynika, że aż 70 proc. z nich jest obecnie dokarmianych innymi niż mleko matki pokarmami, co oznacza, że problem ten dotyczy w naszym województwie rocznie 1,3 tys. maleństw. Ze statystyk wynika też, że w ciągu ostatnich lat w naszym kraju dramatycznie obniżył się odsetek niemowląt karmionych piersią, a jednocześnie aż 80 proc. młodych matek dzieci wyraziło chęć dzielenia się pokarmem" - dodał Całbecki.

Powstający w toruńskim WSZ Bank Mleka Kobiecego uzyskał już akceptację wojewódzkiego konsultanta w dziedzinie neonatologii doktora Piotra Korbala i prezesa Polskiego Towarzystwa Neonatologicznego profesor Marii Kornackiej. Partnerem przedsięwzięcia jest warszawska Fundacja Bank Mleka Kobiecego.

Nowa instytucja zajmie obecne pomieszczenia szpitalnego laboratorium serologicznego, które zostanie przeniesione do remontowanego obecnie innego lokum. Modernizacja wnętrz oraz wyposażenie będą kosztować 342 tysiące złotych, wydatki w całości pokrywa samorząd województwa. Bank rozpocznie działalność 1 stycznia 2013 r.

Pierwszy bank mleka powstał na początku XX wieku w Wiedniu, później popularność tej idei zmieniała się. Promocją "mlecznej bankowości" zajmuje się w Europejskie Stowarzyszenie Banków Mleka Kobiecego (EMBA), a w Polsce działa akredytowana przez EMBA Fundacja Bank Mleka Kobiecego. W kraju funkcjonują już dwa powołane w tym roku banki mleka, w Warszawie i w Rudzie Śląskiej. (PAP)

olz/ pz/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
15°C Poniedziałek
rano
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
wiecej »