Patriarcha Cyryl o relacjach z Watykanem

Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl powiedział w niedzielę premierowi Włoch Mario Montiemu, że w ostatnich latach stosunki rosyjskiego prawosławia z Watykanem "znacznie się poprawiły". Przyznał, że wciąż pozostają sporne kwestie teologiczne.

Od rozmowy ze zwierzchnikiem rosyjskiego Kościoła prawosławnego szef włoskiego rządu rozpoczął swą pierwszą wizytę w Moskwie.

Spotkanie premiera i patriarchy włoskie media uważają za wydarzenie bez precedensu i wyraz wzajemnej woli zbliżenia Rzymu i Moskwy. Nie zdarzyło się wcześniej - przypomina się - aby premier Włoch był podejmowany przez zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w trakcie wizyty w Moskwie.

Patriarcha Cyryl, cytowany przez agencję Ansa, mówił Montiemu o panującej między prawosławiem a Watykanem "jedności spojrzenia na wiele kwestii w wymiarze duszpasterskim i moralnym". "I to nas bardzo łączy" - dodał.

"To nie znaczy jednak, że kwestie ideologiczne, które nas dzielą, straciły aktualność" - zastrzegł Cyryl.

Ponadto patriarcha moskiewski i całej Rusi wyraził opinię, że obecny kryzys światowy ma nie tylko podłoże ekonomiczne, ale także "duchowe i moralne".

"Panuje prawdziwy kryzys duchowy, tradycyjne wartości moralne wyblakły" - oświadczył. Jego zdaniem konieczne jest pogłębienie relacji rosyjskiego prawosławia z włoskim rządem, Kościołem katolickim, światem biznesu, kultury i nauki, by razem bronić wartości chrześcijańskich, bez których - jak dodał - "nasza nowoczesna cywilizacja stanie się słaba i narażona na ataki".

Zwracając się do premiera Montiego, patriarcha zapewnił: "Jestem przekonany, że Pan jako osoba więcej niż kompetentna w dziedzinie ekonomii pomoże swojemu krajowi przezwyciężyć kryzys".

Szef włoskiego rządu powiedział zaś, że za bardzo ważne uważa bezpośrednie kontakty z przywódcami duchowymi, by razem z nimi rozwiązywać międzynarodowe problemy polityczne i ekonomiczne.

W poniedziałek Mario Monti przeprowadzi rozmowy z premierem Dmitrijem Miedwiediewem i prezydentem Władimirem Putinem.(PAP)

sw/ kar/

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Sobota
wieczór
18°C Niedziela
noc
14°C Niedziela
rano
22°C Niedziela
dzień
wiecej »