Patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl powiedział w niedzielę premierowi Włoch Mario Montiemu, że w ostatnich latach stosunki rosyjskiego prawosławia z Watykanem "znacznie się poprawiły". Przyznał, że wciąż pozostają sporne kwestie teologiczne.
Od rozmowy ze zwierzchnikiem rosyjskiego Kościoła prawosławnego szef włoskiego rządu rozpoczął swą pierwszą wizytę w Moskwie.
Spotkanie premiera i patriarchy włoskie media uważają za wydarzenie bez precedensu i wyraz wzajemnej woli zbliżenia Rzymu i Moskwy. Nie zdarzyło się wcześniej - przypomina się - aby premier Włoch był podejmowany przez zwierzchnika Rosyjskiej Cerkwi Prawosławnej w trakcie wizyty w Moskwie.
Patriarcha Cyryl, cytowany przez agencję Ansa, mówił Montiemu o panującej między prawosławiem a Watykanem "jedności spojrzenia na wiele kwestii w wymiarze duszpasterskim i moralnym". "I to nas bardzo łączy" - dodał.
"To nie znaczy jednak, że kwestie ideologiczne, które nas dzielą, straciły aktualność" - zastrzegł Cyryl.
Ponadto patriarcha moskiewski i całej Rusi wyraził opinię, że obecny kryzys światowy ma nie tylko podłoże ekonomiczne, ale także "duchowe i moralne".
"Panuje prawdziwy kryzys duchowy, tradycyjne wartości moralne wyblakły" - oświadczył. Jego zdaniem konieczne jest pogłębienie relacji rosyjskiego prawosławia z włoskim rządem, Kościołem katolickim, światem biznesu, kultury i nauki, by razem bronić wartości chrześcijańskich, bez których - jak dodał - "nasza nowoczesna cywilizacja stanie się słaba i narażona na ataki".
Zwracając się do premiera Montiego, patriarcha zapewnił: "Jestem przekonany, że Pan jako osoba więcej niż kompetentna w dziedzinie ekonomii pomoże swojemu krajowi przezwyciężyć kryzys".
Szef włoskiego rządu powiedział zaś, że za bardzo ważne uważa bezpośrednie kontakty z przywódcami duchowymi, by razem z nimi rozwiązywać międzynarodowe problemy polityczne i ekonomiczne.
W poniedziałek Mario Monti przeprowadzi rozmowy z premierem Dmitrijem Miedwiediewem i prezydentem Władimirem Putinem.(PAP)
sw/ kar/
W kilku jednocześnie przeprowadzonych atakach na północy kraju.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.