Górale ze świata przyjadą do Zakopanego

Góralskie zespoły folklorystyczne m.in. z Armenii, Turcji, Hiszpanii i Gruzji przyjadą w przyszłym tygodniu do Zakopanego by wziąć udział w 44. Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

Festiwal odbędzie się w dniach od 23 do 31 sierpnia i został objęty patronatem honorowym Anny Komorowskiej - poinformowało Biuro Promocji Zakopanego.

Zagraniczne zespoły przyjeżdżają do Zakopanego, by zaprezentować folklor góralski i rywalizować o Złote, Srebrne i Brązowe Ciupagi w poszczególnych kategoriach konkursowych. Pod Giewont zjadą zespoły folklorystyczne m.in. z Armenii, Bułgarii, Gruzji, Słowacji, Węgier, Bośni i Hercegowiny, Turcji, Hiszpanii, Włoch, Macedonii i Francji.

Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich w Zakopanem to jedna z najważniejszych imprez tego typu na świecie i - według organizatorów - najstarszy festiwal folklorystyczny w Europie, przyciągający rzesze widzów z całej Polski i z zagranicy.

Celem festiwalu jest kultywowanie i ochrona dziedzictwa kulturowego górskich regionów, promocja polskiej kultury ludowej, folkloru podhalańskiego, a także miasta Zakopane.

Podczas Festiwalu odbędzie się także wiele imprez towarzyszących, m.in.: mistrzostwa Podhala w powożeniu, warsztaty folklorystyczne, festiwal muzyki Łuku Karpat "Wierchowe Nuty", kiermasz sztuki ludowej i rzemiosła artystycznego, koncert Na Folkową Nutę, konkurs kapel, instrumentalistów i śpiewaków ludowych. Zaplanowano także degustację potraw narodowych, ogniska integracyjne, plenerową projekcję filmu "Taniec górali podhalańskich" oraz warsztaty sztuki ludowej dla dzieci.

Gwiazdą tegorocznego koncertu muzyki folkowej będzie zespół Zakopower, a podczas koncertu Muzyka Łuku Karpat wystąpi polsko-ukraińska grupa folkowa Caci Vorba.

Festiwal zakończy się 31 sierpnia uroczystym wręczeniem "Złotych Ciupag" oraz koncertem finałowym. Jego głównym organizatorem Festiwalu jest Biuro Promocji Zakopanego.

Pierwszy Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich odbył się w Zakopanem w 1968 roku. Początkowo wszystkie zespoły rywalizowały w jednej kategorii, a do zdobycia była tylko jedna główna nagroda - "Złota Ciupaga". Później jurorzy, dostrzegając ogromne różnice pomiędzy zespołami, zgłosili potrzebę przeformułowania jego zasad. Opracowano nowy regulamin wyodrębniając trzy kategorie zespołów prezentujących folklor w formie autentycznej, artystycznie opracowanej oraz stylizowanej. W 1975 r. wprowadzono czwartą kategorię zespołów prezentujących folklor rekonstruowany, czyli odtworzony na podstawie literatury i zapisów archiwalnych. Ta forma konkursu przetrwała do dzisiaj.

Korzenie Festiwalu sięgają roku 1935, kiedy to odbył się pierwszy zjazd górali pod nazwą "Święta Gór". Na Podhale zjechali wówczas artyści ludowi z Karpat, od Czeremoszu po Olzę. Ówczesny zjazd miał charakter konkursu, a główne nagrody przypadły Hucułom. W 1938 r. zmieniono nazwę festiwalu na "Tydzień Gór", a impreza odbyła się w Wiśle.

Po wojnie festiwal reaktywowano pod nazwą "Jesieni Tatrzańskiej". Od 1968 r., wraz z rozbudową programu, przyjął on nazwę Międzynarodowego Festiwalu Folkloru Ziem Górskich.

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
20°C Niedziela
dzień
22°C Niedziela
wieczór
19°C Poniedziałek
noc
15°C Poniedziałek
rano
wiecej »