II Pielgrzymka Biegowa wyruszyła w czwartek rano spod pomnika przy kopalni "Wujek" z Katowic do grobu błogosławionego księdza Jerzego Popiełuszki w Warszawie. 23 uczestników sztafety ma do pokonania 320 km.
Bieg jest organizowany od 2006 roku. Co roku 13 września grupa biegaczy wyrusza z Katowic do Warszawy, aby 14 września, w dniu urodzin ks. Popiełuszki spotkać się przy jego grobie.
Pomysłodawcą biegu jest Marian Gruszka, emerytowany górnik i działacz Akcji Katolickiej. "Pomysł zrodził się wiele lat temu. Jako były górnik, pomyślałem, żeby co roku tym biegiem przypominać dwa tragiczne wydarzenia, połączyć męczeństwo księdza Jerzego z męczeństwem górników z Wujka" - powiedział PAP Gruszka.
W biegu biorą udział m.in. członkowie i sympatycy Akcji Katolickiej, pracownicy katowickiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, podopieczni Caritas w Knurowie, Domu Pomocy Społecznej z Kuźni Nieborowskiej oraz górnicy dwóch kopalni - KWK "Wujek" i KWK "Knurów".
Bieg organizują Akcja Katolicka Knurów, NSZZ Solidarność, parafia św. Cyryla i Metodego w Knurowie, Społeczny Komitet Pamięci Poległych 16 grudnia 1981 roku.
Ks. Jerzy Popiełuszko, duszpasterz ludzi pracy, zamordowany 19 października 1984 roku przez funkcjonariuszy IV Departamentu Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, został 6 czerwca 2010 roku ogłoszony błogosławionym. Jego grób znajduje się w parafii św. Stanisława Kostki w Warszawie.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.