Koncertem z muzyką Wojciecha Kilara, Fryderyka Chopina i Witolda Lutosławskiego zakończy się w środę Festiwal Kultury Polskiej w Chinach. W jego ramach zorganizowano m.in. wystawę prac krakowskich grafików.
Na środowym koncercie w Beijing Concert Hall zagra chiński pianista Muye Wu. China National Symphony Orchestra poprowadzi dyrygent Michał Dworzyński. W programie koncertu znalazły się "Orawa" Wojciecha Kilara, II Koncert fortepianowy f-moll Fryderyka Chopina i Koncert na orkiestrę Witolda Lutosławskiego.
Celem Festiwalu Kultury Polskiej w Chinach jest zapoznanie publiczności chińskiej z polskim dziedzictwem i tradycjami kulturowymi. Festiwal, który rozpoczął się w piątek w Pekinie, ma też promować polskie instytucje kultury i polski biznes.
Imprezę przygotowało Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, organizator Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena w Warszawie. Inicjatorzy Festiwalu Kultury Polskiej liczą, że pierwsza edycja przerodzi się w cykliczną imprezę prezentującą polską sztukę w Chinach.
W ramach festiwalu prezentowano też prace krakowskich grafików: Krzysztofa Skórczewskiego, Jacka Sroki, Anny Sobol-Wejman i Stanisława Wejmana. Ekspozycję zorganizowano w Visual Art Center na Tsinghua University.
Rozwój grafiki w Krakowie w latach powojennych doprowadził do powołania w 1962 r. Biennale Grafiki Polskiej, które kilka lat później przekształcono w wystawę międzynarodową. Obecnie w Krakowie organizowane jest Triennale Grafiki.
Krakowską szkołę grafiki wyróżnia stosowanie tradycyjnych technik graficznych. Artyści własnoręcznie odbijają grafikę, jej nakład powstaje stopniowo. Graficy krakowscy nie korzystają z komputerów, dziś mających kluczowe znaczenie dla przeważającej liczby grafików.
Krzysztof Skórczewski, Anna Sobol-Wejman i Stanisław Wejman debiutowali w latach 70. XX w. Jacek Sroka rozpoczął swoją karierę dekadę później.
W China Europe International Business School w Pekinie pokazano z kolei wystawę fotografii "Moja Małopolska". Ekspozycję można było zobaczyć również w filii szkoły w Szanghaju.
Podczas koncertu inaugurującego w piątek festiwal Chińską Narodową Orkiestrą Symfoniczną dyrygował Krzysztof Penderecki. Chiński pianista Sa Chen I Koncert fortepianowy e-moll Fryderyka Chopina. Publiczność usłyszała także uwerturę koncertową "Bajka" Stanisława Moniuszki oraz V Symfonię Krzysztofa Pendereckiego.
Patronat medialny nad festiwalem sprawuje Polska Agencja Prasowa.
Współorganizatorami festiwalu są: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ambasada Rzeczpospolitej Polskiej w Pekinie, ambasada chińska w Warszawie, Instytut Adama Mickiewicza, Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.