O potrzebie pokory, prostoty i przejrzystości w życiu publicznym mówił metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podczas mszy w intencji ojczyzny odprawionej w Święto Niepodległości w katedrze na Wawelu.
Jak zaznaczył w wygłoszonej homilii, Święto Niepodległości Polski jest dniem pamięci i wdzięczności, ale także zachętą do rachunku sumienia z odpowiedzialności, z jaką korzystamy z daru wolności.
Kard. Dziwisz przywołując 23 lata, które minęły od ponownego odzyskania wolności ocenił, że niewątpliwie dokonało się w tym czasie wiele dobra w organizacji życia społecznego, gospodarczego i politycznego, które są zasługą tysięcy Polaków, zaangażowanych w troskę o dobro wspólne na różnych szczeblach.
"Dostrzeganie dobra nie uwalnia nas od troski i obaw, z jakimi patrzymy na pewne przejawy życia publicznego w naszej ojczyźnie. Niepokoi nas fragmentaryzacja społeczeństwa, do czego przyczyniają się nieustanne spory partyjne. Często w tych sporach nie chodzi o dobro wspólne, o szukanie najlepszych rozwiązań dla dobra narodu, ale są one przejawem wręcz alergicznej niechęci do myślących inaczej" - powiedział metropolita krakowski.
W konsekwencji - ocenił hierarcha - otrzymujemy zdeformowany obraz sensu władzy, którą albo się aktualnie sprawuje, albo o zdobycie której się walczy. Wtedy przestaje ona być służbą, a staje się celem samym w sobie.
Kard. Dziwisz dzielił się też niepokojem o media, które z założenia winny rzetelnie informować, ale również spoczywa na nich obowiązek prawdziwie ludzkiej formacji, służenia tworzeniu dobra wspólnego, więzi społecznych i jedności.
"Potrzebny jest pluralizm, ale nie powinien on być destruktywny, niszczący jedność społeczeństwa. Nie można także lansować postaw moralnych sprzecznych z godnością człowieka. Nie można proponować wolności bez ograniczeń, która w gruncie rzeczy staje się zniewoleniem" - apelował metropolita.
Po uroczystej mszy ze Wzgórza Wawelskiego wyruszyć ma pochód patriotyczny, który przejdzie Drogą Królewską do Grobu Nieznanego Żołnierza na placu Matejki. Tam odbędą się główne uroczystości Święta Niepodległości w Krakowie, w tym wręczenie odznaczeń państwowych i aktów nadania obywatelstwa polskiego.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.