Katolików i prawosławnych łączy „komunia głęboka i rzeczywista, chociaż jeszcze niedoskonała. Opiera się ona nie na ludzkich racjach kurtuazji czy konwenansu, ale na wspólnej wierze w Pana Jezusa Chrystusa” – pisze Benedykt XVI do patriarchy Konstantynopola na dzisiejsze święto Apostoła Andrzeja.
Papieskie przesłanie przekazał przewodniczący Papieskiej Rady ds. Popierania Jedności Chrześcijan. Kard. Kurt Koch stoi na czele watykańskiej delegacji, która zgodnie z trwającą już od ponad 40 lat, od 1969 r. tradycją udała się do Stambułu na obchody ku czci patrona prawosławnego patriarchatu.
„Chrystusowa Ewangelia zbawienia dotarła do nas dzięki słowu i świadectwu apostołów, przypieczętowanemu męczeńską krwią – pisze Benedykt XVI. – Polegając na tym trwałym fundamencie, możemy ufnie postępować razem drogą, która prowadzi do przywrócenia pełnej komunii”. Ojciec Święty przypomina, że na tej drodze zostały dokonane liczne postępy. Wyraża wdzięczność Patriarsze Ekumenicznemu za jego osobisty wkład na tym polu. Wymienia też jego październikową wizytę w Rzymie i udział w otwarciu Roku Wiary.
„Chociaż droga, jaką musimy przejść, może się jeszcze wydawać długa i trudna, nasza intencja, by iść w tym kierunku, pozostaje niezmienna” – stwierdza Papież. Zwraca uwagę, że z patriarchą Bartłomiejem zawsze był w pełni zgodny co do tego, jakie najpilniejsze wyzwanie stoi dziś przed nami. Jest nim to, co mamy czynić, aby orędzie miłosiernej miłości Boga dotarło do człowieka naszych czasów, tak często niezdolnego do głębszej refleksji nad sensem własnego życia.
FOMO - lęk, że będąc offline coś przeoczymy - to problem, z którym mierzymy się także w święta
W ostatnich latach nastawienie Turków do Syryjczyków znacznie się pogorszyło.
... bo Libia od lat zakazuje wszelkich kontaktów z '"syjonistami".
Cyklon doprowadził też do bardzo dużych zniszczeń na wyspie Majotta.
„Wierzę w Boga. Uważam, że to, co się dzieje, nie jest przypadkowe. Bóg ma dla wszystkich plan”.