Rysunek "Głowa apostoła" mistrza włoskiego renesansu Rafaela (1483-1520) został sprzedany w środę na aukcji Sotheby's w Londynie za cenę 47,9 mln USD, co ustanawia nowy rekord cenowy prac artysty.
Raffaello Santi, zwany Rafaelem, to najmłodszy z trójki włoskich mistrzów renesansu obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci. Podobnie jak oni był i malarzem, i architektem. Uznawany jest za niezrównanego portrecistę, a także za mistrza rysunku.
Przed aukcją szkic o rozmiarach 38 x 28 cm wykonany czarną kredą wyceniano na 10-15 mln funtów. Jest to jedna z niewielu prac Rafaela będących własnością prywatną.
Rysunek sprzedano w 17 minut. Licytowało czterech chętnych. Sotheby's nie ujawnił, kto jest jego nowym szczęśliwym właścicielem.
Na aukcję wystawił go 12. z kolei posiadacz tytułu księcia Devonshire, będący równocześnie wiceprezesem Sotheby's. Sprzedawca ten wystawił ogółem trzy renesansowe arcydzieła, by sprostać kosztom utrzymania rodzinnej posiadłości Chatsworth.
"Głowa apostoła" powstała na krótko przed śmiercią Rafaela, w 1519 lub 1520 r., jako szkic do "Przemienienia Pańskiego" - jego ostatniego, niedokończonego obrazu (dokończył go uczeń, Gulio Romano), ukazującego Chrystusa na górze Tabor. Obraz ten znajduje się obecnie w muzeum watykańskim.
Jak opowiada o sprzedanym szkicu Cristiana Romalli z działu malarstwa dawnego w domu Sotheby's, "to poruszające studium jest pierwszorzędnym przykładem mistrzowskiego rysunku Rafaela i pokazuje dokładnie, dlaczego uznaje się go za największego mistrza rysunku w dziejach. Czyste piękno tej pracy w najwyższym stopniu zapiera dech w piersiach".
W ostatnich 50 latach rysunki Rafaela pojawiły się w światowych domach aukcyjnych tylko trzy razy i zawsze ustanawiały światowy rekord cenowy. Ostatnio w 2009 r. na aukcji Christie's rysunek "Głowa muzy" osiągnął kwotę 29,2 mln funtów.
Do "Głowy apostoła" należy światowy rekord ceny za rysunek Rafaela w brytyjskiej walucie (z powodu zmiany kursu walut "Głowa muzy" nadal jest rekordzistką "dolarową").
Spośród 51 obiektów wystawionych na aukcji sprzedano 38. Łączny przychód przekroczył 58 mln funtów (93 mln USD).
Jednym z dzieł, które zmieniły właściciela, był obraz Bernardo Bellotto zwanego Canalettem przedstawiający widok na wenecki Canal Grande z mostu Rialto. Obraz malarza, który tworzył także w Polsce, został sprzedany za blisko 3,3 mln funtów (5,3 mln USD).
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.