Zmarł znany biblista

W wieku 65 lat i w 40. roku kapłaństwa zmarł dzisiaj ks. prof. dr hab. Stanisław Bielecki, autor m.in. najnowszego przekładu Listu św. Pawła do Tytusa w Nowym Testamencie i Psalmach, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego i Wyższego Seminarium Duchownego w Kielcach, znawca teologii biblijnej i pastoralnej.

Przyczyną zgonu były prawdopodobnie powikłania wskutek przewlekłej cukrzycy, na którą od lat chorował.

Uroczystości pogrzebowe odbędą się 2 stycznia w Kielcach i w rodzinnym Miechowie. Msza św. żałobna w kieleckiej katedrze jest zaplanowana na środę 2 stycznia. O godz. 9 - będzie jej przewodniczył bp Marian Florczyk, natomiast Msza św. pogrzebowa odbędzie się w tym samym dniu w Miechowie w bazylice Grobu Bożego. Przewodniczyć jej będzie biskup kielecki Kazimierz Ryczan.

Śp. ks. Stanisław Bielecki urodził się 14 września 1947 r. w Miechowie, gdzie kończył szkołę podstawową i średnią i gdzie otrzymał świadectwo dojrzałości. Studia w WSD w Kielcach odbywał w latach 1966-1972. Jako wikary pracował w Bielinach i w Olkuszu. W latach 1976-1981 odbył studia w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie, zakończone doktoratem w Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim (1984).

Od 1985 r. prowadził wykłady na KUL, gdzie m.in. do 2000 r. był kierownikiem Instytutu Teologii Pastoralnej Ogólnej. Wykłady w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach trwały z kolei od 1986 r. Jako pracownik kieleckiej i lubelskiej uczelni wykładał także w seminariach na Ukrainie, Słowacji, Białorusi.
Zjeździł – poza północną – niemal całą Europę i po śladach św. Pawła – Afrykę. We Włoszech spędził 7 lat, w Niemczech - 2 lata, we Francji, Portugalii, Hiszpanii, Austrii, Szwajcarii – po kilkanaście miesięcy. Biegle posługiwał się kilkoma językami. Fascynowała go także katecheza dla dzieci.

Od 2011 r. Ksiądz Profesor przebywał na urlopie zdrowotnym, mieszkając w domu Księży Emerytów w Kielcach. Przewlekła cukrzyca spowodowała m.in. znaczną utratę wzroku i przykuła go od kilku lat do łóżka.

Jego zaangażowanie naukowe zaowocowało wypromowaniem ok. 360 magistrów i 19 doktorów.

Śp. ks. prof. St. Bielecki jest autorem m.in. 9. tomów „Homilii dla dzieci”, homilii dla dzieci na pierwsze piątki miesiąca „Twemu Sercu cześć składamy”, homilii ślubnych „Ślubuję CI” oraz najnowszego przekładu Listu św. Pawła do Tytusa w Nowym Testamencie i Psalmach, wydanego przez Edycję Świętego Pawła. Drukiem wydano jego rozprawę habilitacyjną „Kairos chrześcijanina w ujęciu listów św. Pawła” oraz „Chrześcijanin i czas według listów św. Pawła” i „Teologia znaków czasu”.

Za pracę naukowo-dydaktyczną w 2010 r. prezydent RP odznaczył go Srebrnym Medalem za Długoletnią Służbę.
8 października 2012 r. środowisko naukowe KUL uhonorowało go z kolei prestiżowym wydawnictwem pt. „Księga pamiątkowa ku czci Księdza Profesora Stanisława Bieleckiego”. To szczególne wyróżnienie przysługuje pracownikom naukowym z racji jubileuszy lub jako podsumowanie pracy.

Bp Kazimierz Ryczan we wstępie do Księgi napisał m.in.: „Jestem rad z inicjatywy Instytutu Teologii Pastoralnej i Katechetyki KUL, który dla uczczenia 65 rocznicy urodzin Profesora, poświęcił mu numer specjalny Roczników Pastoralno-Katechetycznych. Jest to wyraz uznania za długoletnią pracę naukową Księdza Profesora. Wydała ona wspaniałe owoce na polu rozważań teoretycznych , jak i praktyczno-duszpasterskich. W szeregu składających gratulacje staje ponad trzystu magistrów i wielu doktorów. Wdzięczność swoją wyrażają studenci ze Słowacji i z Ukrainy (…). Szczególny powód do dumy i wdzięczność ma kieleckie Seminarium Duchowne, które miało szczęście korzystać z bogatych doświadczeń naukowych Księdza Profesora. Z wiedzy biblijnej i teologicznej obficie czerpały parafie organizując duszpasterstwo biblijne”.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| BIELECKI

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Sobota
wieczór
4°C Niedziela
noc
4°C Niedziela
rano
8°C Niedziela
dzień
wiecej »