Noworoczna wpadka

Kto w noworoczny wieczór chciał poczytać o tym jak wyglądało narodowe wyznanie wiary czuł się mocno rozczarowany.

Dziennikarz Roku 2012, Jerzy Jurecki, w wywiadzie dla Gazety Wyborczej: „Pamiętam, że jak wróciłem z Haiti, to robiłem tekst o tym, dlaczego polskich redakcji nie było tam na miejscu, a nadawał stamtąd cały świat. Usłyszałem, że teraz takie materiały można dostać z agencji. Zapomniano, że dziś czytelnik wciąż chce czytać teksty "swojego" autora, a nie jakiegoś pana X z egzotycznego kraju, który akurat był na miejscu.”

Dlaczego polskich redakcji katolickich nie było w Bazylice świętego Pawła za Murami w noworoczne popołudnie – zastanawiam się kolejny dzień i od pytania nie potrafię się uwolnić. Co prawda nie nadawał stamtąd cały świat, ale czy było to wydarzenie tak mizernej wagi, że aż nie warte zauważenia? Zobaczmy, co na ten temat możemy znaleźć na oficjalnej stronie Krajowego Duszpasterstwa Młodzieży. „Pozostawiając poszczególnym duszpasterstwom diecezjalnym decyzję co do spotkań na szczeblu kościołów lokalnych, KDM - zgodnie z kalendarzem ROKU WIARY Konferencji Episkopatu Polski - pragnie zaprosić polską młodzież do uczestnictwa i wspólnotowego wyznania Credo podczas planowanych spotkań krajowych oraz międzynarodowych z udziałem Ojca Świętego:

Europejskie Spotkanie Młodych w Rzymie (28 grudnia 2012 - 2 stycznia 2013)
- narodowa pielgrzymka polskiej młodzieży do Grobów Apostołów
- udział w spotkaniu modlitewnym z Ojcem Świętym (Bazylika św. Piotra, 29 grudnia, godz. 18.00)
- narodowe wyznanie wiary (Bazylika św. Pawła za Murami, 1 stycznia, godz. 16.00.”

Cóż, po raz kolejny okazało się, że oficjalne pisma swoje a życie swoje. Kto w noworoczny wieczór chciał poczytać o tym jak wyglądało narodowe wyznanie wiary czuł się mocno rozczarowany. Przed północą doliczyłem się trzech informacji: krótkiej PAP-u, nieco rozszerzonej w internetowym wydaniu Rzeczpospolitej i własnej Informacyjnej Agencji Radiowej. Ostatnia miała w Rzymie swojego reportera, dzięki czemu relacja była strawniejsza od pierwszej.

Znając życie mogę przypuszczać, że paru dziennikarzy jednak tam było. Ich relacje ukażą się w różnej maści tygodnikach diecezjalnych… za dwa, trzy tygodnie. Przecież nie można puścić darmo materiału zanim ukaże się numer. Niby racja. Z pewnością racja ekonomiczna. Tyle, że za dwa tygodnie to już będzie musztarda po obiedzie. Czasy, gdy materiał był produkowany kilka tygodni i jeszcze się nieźle sprzedawał należą do prehistorii.

Jak tylko pojawi się coś ciekawego niech nam ksiądz roześle linki, prosili ministranci wychodząc z kościoła. Jednego z nich spotkałem wczoraj na przystanku. Zapomniał proboszcz o linkach… Nie zapomniałem. Spuściłem oczy. Bo co mu miałem powiedzieć? Że znów w Kościele ktoś nawalił? Czy powtórzyć starą śpiewkę o walczących z Kościołem laickich mediach?


 

«« | « | 1 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

 • Rohirrim
  03.01.2013 15:51
  Niech ksiądz nie odwraca kota ogonem : spiewka o laickich mediach nie jest spiewką tylko rzeczywistoscią- niezaleznia od takich czy innych braków mediów katolickich. Z drugiej strony: zawsze może ksiądz zacząć pisać w GW-ździe smierci przecząc spiewkom o katolickiej awersji do kumunistycznycznych gazet...
 • Wezyr
  03.01.2013 17:55
  Rozumiem, że wpis odnosi się przede wszystkim do samego portalu wiara.pl, w którym jakoś nie było własnych relacji ze spotkania w Rzymie (chyba poza jedną), a te które się pojawiały były publikowane za KAI i PAP.
  Poza tym te diecezjalne pisma, które miały swoich ludzi w Rzymie, zapewne ukażą się "na dniach", a nie za dwa-trzy tygodnie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  17°C Piątek
  rano
  23°C Piątek
  dzień
  25°C Piątek
  wieczór
  22°C Sobota
  noc
  wiecej »