Opóźniają pomoc dla ofiar huraganu Sandy

Republikański przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner zablokował głosowanie nad przyjętym w piątek przez Senat pakietem pomocowym dla ofiar huraganu Sandy o wartości ponad 60 mld dol.

Prezydent Barack Obama wezwał Izbę Reprezentantów do natychmiastowego uchwalenia ustawy umożliwiającej dalszą pomoc federalną na likwidację skutków uderzenia huraganu Sandy.

"Kiedy mamy do czynienia z taką tragedią Amerykanie muszą się zjednoczyć, by udzielić pomocy tym, którzy jej potrzebują" - stwierdził Obama w oświadczeniu opublikowanym tuż przed jego powrotem na wakacje na Hawajach.

Przewodniczący Izby Reprezentantów John Boehner nie wyjaśnił, dlaczego zablokował głosowanie w sprawie pakietu pomocowego dla ofiar huraganu Sandy. Stwierdził jedynie, że w zajmie się tym w pierwszej kolejności nowy Kongres, który pracę rozpocznie w czwartek. Oznacza to jednak, że obie izby będą musiały ponownie zająć się ustawą o pomocy dla ofiar huraganu Sandy.

"To całkowicie nieuzasadniona decyzja, bo mamy moralny obowiązek wobec ludzi, którzy stracili domy i pracę, by przeprowadzić to głosowanie. Oni nie mają czasu na czekanie. Nie możemy uciekać przed odpowiedzialnością" - krytykował decyzję Boehnera republikański kongresmen z Nowego Jorku Peter King.

Wpływowy polityk atakując partyjnych kolegów za odłożenie głosowania nad pakietem pomocowym dla ofiar żywiołu, wypomniał im, że zaniedbują obywateli, którzy wspierają ich fundusze wyborcze.

"Apeluje do każdego z Nowego Jorku i New Jersey, każdego kto przeznaczył chociaż jednego centa na Republikanów w Kongresie, by pamiętał o tym, co zrobili, bo ubiegłej nocy wbili oni mieszkańcom Nowego Jorku i New Jersey nóż w plecy" - powiedział King w wywiadzie dla telewizji Fox News.

Podobnie ostro zareagował gubernator New Jersey. Znany z dosadnych komentarzy Chris Christie określił decyzję przewodniczącego Izby Reprezentantów Johna Boehnera jako "zatrutą wewnętrzną polityką".

"Wstydźcie się! Wstydźcie się wszyscy w Kongresie" - stwierdził republikański gubernator New Jersey, stanu który poważnie ucierpiał pod uderzeniu pod koniec października huraganu Sandy.

Chris Christie potwierdził, że rozmawiał w środę prezydentem Obamą i przewodniczącym Boehnerem. Krótko po jego wypowiedzi Republikanie w Izbie Reprezentantów poinformowali, że głosowanie nad ustawą o pomocy dla ofiar huraganu odbędzie się dopiero w piątek.

Pomoc federalna ma być przeznaczona na naprawę zniszczeń spowodowanych przez huragan Sandy w północno wschodnich stanach. Straty oszacowano na 60 mld dol., w tym 33 mld w samym stanie Nowy Jork. Tysiące ludzi w stanach Nowy Jork i New Jersey zostało pozbawionych dachu nad głową, prądu i wody pitnej. Żywioł zabił co najmniej 130 osób.

 

 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
21°C Poniedziałek
dzień
22°C Poniedziałek
wieczór
18°C Wtorek
noc
13°C Wtorek
rano
wiecej »