M.in. prawosławni, grekokatolicy i Koptowie
7 stycznia Boże Narodzenie świętują przedstawiciele chrześcijaństwa wschodniego. Trzynastodniowa różnica w obchodach świąt Bożego Narodzenia przez chrześcijan wschodnich i zachodnich bierze się ze stosowania różnych kalendarzy. Do pierwszej wojny światowej we wszystkich Kościołach prawosławnych obowiązywał kalendarz juliański (tzw. stary styl). Kościół prawosławny nie przyjął reformy kalendarza wprowadzonej przez papieża Grzegorza XIII w 1582 roku (tzw. nowy styl). Różnica między starym a nowym stylem wynosi 13 dni. Obecnie niektóre Kościoły prawosławne stosują nowy, a inne stary styl.
U prawosławnych i grekokatolików Boże Narodzenie trwa trzy dni, to podkreśla udział Trójcy Świętej w dziele zbawienia człowieka. Pierwszego dnia świętuje się narodzenie Dzieciątka Jezus w Betlejem. Drugiego czci się Najświętszą Marię Pannę, która narodzinami Jezusa połączyła ze sobą Niebo i Ziemię. Trzeciego dnia wspomina się świętego Stefana, pierwszego męczennika, który oddał życie za Chrystusa narodzonego w Betlejem i zmartwychwstałego.
W nocy z 6 na 7 stycznia wierni uczestniczą w kilkugodzinnych liturgiach, które są odpowiednikiem pasterki w kościele katolickim. Po nocnych nabożeństwach spotykają się w rodzinnym gronie. W pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia grupy młodzieży prawosławnej zaczną kolędować niosąc gwiazdę. Polscy prawosławni biskupi z okazji Bożego Narodzenia wystosowali do wiernych list. Młode pokolenie wiernych wezwali do czerpania z duchowego bogactwa prawosławia. Hierarchowie wyrażają też satysfakcję, że sierpniowa wizyta patriarchy Cyryla I stała się okazją do popularyzacji historii i znaczenia Kościoła prawosławnego wśród Polaków. Biskupi wyrażają radość, iż w mijającym roku udało się poświęcić szereg nowych cerkwi oraz przeprowadzić liczne remonty obiektów sakralnych, co, jak dodają, jest "owocem żywej wiary".
W Rosji patriarcha moskiewski i całej Rusi Cyryl odprawił w nocy z niedzieli na poniedziałek w Soborze Chrystusa Zbawiciela w Moskwie, najważniejszej świątyni prawosławnej w Rosji, mszę z okazji Bożego Narodzenia. W uroczystej liturgii, będącej odpowiednikiem katolickiej pasterki, uczestniczyło około 6 tys. osób. Wśród obecnych był premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew z małżonką Swietłaną.
Zwierzchnik rosyjskiej Cerkwi prawosławnej złożył zgromadzonym życzenia z okazji narodzin Chrystusa. "Życzę wszystkim wam, narodom historycznej Rusi, mocarstwu rosyjskiemu, każdej rodzinie i każdemu człowiekowi miłości Bożej - bez względu na to, czy człowiek rozumie, czym jest miłość Boża, czy też nie rozumie lub czy przyjmuje tę miłość bądź nie przyjmuje" - powiedział Cyryl. Z badań socjologicznych wynika, że Boże Narodzenie świętuje 65 proc. Rosjan.
Także Koptowie świętują dziś Boże Narodzenie. Dla egipskich chrześcijan to pierwsze święta pod rządami islamistów, ale także z nowym papieżem, Tawadrosem II. Odprawił on Mszę św. w katedrze w Kairze.
W kościołach ustawiane są choinki, ale nie ma szopek czy żłóbka.