Reklama

Rabinka nawiązuje dialog z chrześcijankami

Pierwsza kobieta-rabin w Austrii prof. Eveline Goodman-Thau zaprosiła katoliczki do wspólnej modlitwy oraz śpiewania żydowskich pieśni i tekstów szabasowych. Podkreśliła, że nie zamierza swoich słuchaczek namawiać do przejścia na judaizm, ale pragnie, by były one dobrymi chrześcijankami.

Reklama

Pierwsza kobieta-rabin w Austrii prof. Eveline Goodman-Thau pragnie rozwijać dialog między żydówkami a chrześcijankami. Podczas niedawnego spotkania Związku Kobiet Katolickich w St. Pölten wyjaśniała ona, jak ważny dla katoliczek jest dialog z judaizmem, a tym samym z korzeniami ich własnej wiary.

Rabinka z liberalnej wspólnoty żydowskiej Or Chadasz w Wiedniu omówiła znaczenie tekstów biblijnych, modlitw i dni świątecznych w judaizmie, zwłaszcza szabatu. Zaprosiła katoliczki do wspólnej modlitwy oraz śpiewania żydowskich pieśni i tekstów szabasowych. Podkreśliła, że nie zamierza swoich słuchaczek namawiać do przejścia na judaizm, ale pragnie, by były one dobrymi chrześcijankami.

W referacie zatytułowanym “Korzenie naszej religii, naszej wiary i świąt” prof. Goodman-Thau przypomniała, że wśród świąt żydowskich wielką rolę odgrywa także pamięć o przeszłości i podkreśliła, że “naród żydowski żyje swoją historią”. Wyjaśniła, że chodzi tu nie o fakty historyczne, lecz o pamięć i uwspółcześnienie decydujących wydarzeń oraz o ich aktualne odniesienie do życia osobistego.

Eveline Goodman-Thau żyje w Izraelu, a od 20 lat pracuje w Niemczech, gdzie wykłada teologię żydowską i dzieje duchowości. Urodziła się w 1934 r. w Wiedniu, a w 1938 r. wraz z rodziną uciekła przed nazistami do Holandii. Powiedziała, że jako osoba ocalała z Holokaustu pragnie, tak ukształtować swoje życie, żeby spłacić dług wobec ofiar tej tragedii. Dlatego za bardzo ważne uważa rozrachunek z przeszłością, refleksję nad osobistym zachowaniem się w czasach narodowego socjalizmu oraz zrozumienie dla ważnych spraw judaizmu.

Jej zdaniem niezbędny jest dialog między pokoleniami: babkami, matkami i córkami zarówno na temat Holokaustu, jak też i osobistego stosunku do judaizmu, gdyż przemilczanie tych spraw obciąża stosunki w rodzinie.

Spotkania, organizowane przez austriacki Ruch Kobiet Katolickich, przebiegają w tym roku pod wspólnym hasłem “Przyszłości potrzebna jest przeszłość”. W ramach tego cyklu ponad 100 kobiet spotkało się z panią rabin, rozważając “świętowanie w różnorodności wiary”. Była też okazja do zastanowienia się nad dostosowaną do potrzeb czasu interpretacją oraz kształtowaniem obrzędów, symboli i znaków.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
1 2 3 4 5 6 7
1°C Piątek
noc
1°C Piątek
rano
2°C Piątek
dzień
2°C Piątek
wieczór
wiecej »

Reklama