Wykąpali się w Dnieprze na Chrzest Pański

Święto Jordanu, w tradycji Kościołów wschodnich kończy cykl świąt bożonarodzeniowych.

"Chrystus się ochrzcił!" - wołali zebrani nad największą ukraińską rzeką w centrum stolicy wierni przed zanurzeniem się w wodzie. "W rzece Jordanie!" - zgodnie z tradycją odpowiadali inni.

Według zwyczaju przed kąpielą należy się trzykrotnie przeżegnać, a następnie po trzykroć zanurzyć w wodzie; 19 stycznia, w święto Chrztu Pańskiego, woda ta zmywa z człowieka grzechy i daje mu siłę i zdrowie na cały następny rok.

W sobotniej kąpieli w Dnieprze uczestniczyło kilku pracujących w Kijowie Polaków. "Woda nie była tak zimna, jak oczekiwałem. Zrobiłem to po raz pierwszy w życiu, ale było świetnie" - powiedział PAP 30-letni Tomasz z Wrocławia.

W święto Jordanu chłodnej kąpieli zażywają zarówno dorośli, jak i dzieci. Lekarze ostrzegają, by przed wejściem do wody nie spożywać alkoholu, który obniża odporność organizmu. Przed piciem ostrzega też Cerkiew i wydaje się, że zalecenie to jest przestrzegane. Po wyjściu z wody niektórzy zebrani nad Dnieprem w Kijowie raczyli się jednak nalewaną z termosów herbatą z koniakiem.

Święto Chrztu Pańskiego w ukraińskiej tradycji prawosławnej poprzedzone jest tzw. głodną kutią - wieczerzą, do której zasiada się dzień wcześniej. Jest to praktycznie powtórka kolacji wigilijnej przed Bożym Narodzeniem.

Na stole zjawiają się wówczas postne potrawy, a po uroczystym posiłku następuje obrzęd "wyganiania" z domu słodkości, które symbolizują okres bożonarodzeniowy i zimę, by móc przygotować się do nadejścia wiosny.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie... Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  14°C Piątek
  wieczór
  11°C Sobota
  noc
  9°C Sobota
  rano
  17°C Sobota
  dzień
  wiecej »