Młodzi Polacy i Niemcy poznają w Krzyżowej kulturę żydowską

![][1]Żydowskie tradycje i zwyczaje religijne poznawało trzydzieścioro nastolatków z Wrocławia i Drezna w Międzynarodowym Domu Spotkań Krzyżowej od 12 do 16 października. Uczestniczyli oni w polsko-niemieckim programie integracyjnym zorganizowanym przez Fundację “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz organizacje żydowskie z Polski i Niemiec. [1]: zdjecia/news/krzyzowa_logo1.gif

Żydowskie tradycje i zwyczaje religijne poznawało trzydzieścioro nastolatków z Wrocławia i Drezna w Międzynarodowym Domu Spotkań Krzyżowej od 12 do 16 października. Uczestniczyli oni w polsko-niemieckim programie integracyjnym zorganizowanym przez Fundację “Krzyżowa” dla Porozumienia Europejskiego oraz organizacje żydowskie z Polski i Niemiec.

Pięciodniowe spotkanie kończy się dziś wycieczką do wrocławskiej “Dzielnicy Wzajemnego Szacunku” oraz wieczornym ogniskiem połączonym ze śpiewem pieśni żydowskich.

Celem spotkania było zbliżenie pomiędzy Polakami i Niemcami oraz między chrześcijanami i żydami z obu krajów. W trakcie pobytu w Krzyżowej młodzież poznawała tradycyjne zwyczaje i pieśni żydowskie, inscenizowała scenki przedstawiające żydowskie święta, dyskutowała o potrzebie tolerancji i porozumienia pomiędzy religiami. Podczas spotkania okazało się, że doskonale służyło ono także bliższemu poznaniu się chrześcijan: protestantów z Niemiec i katolików z Polski.

W spotkaniu, oprócz przedstawicieli uczniów szkół w Dreźnie uczestniczyli też uczniowie XIII Liceum Ogólnokształcącego z Wrocławia, członkowie Polskiej Unii Studentów Żydowskich i Towarzystwa Współpracy Polsko-Izraelskiej “Hatikwa”, a także członkowie i sympatycy Wrocławskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej. Spotkanie dofinansowały władze partnerskich miast – Wrocławia i Drezna.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
-3°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
0°C Sobota
wieczór
-2°C Niedziela
noc
wiecej »