Jan Paweł II o biskupie Janie Chrapku

Biskup Jan posiadł mądrość człowieka i pasterza, i stał się «godnym tronu Ojca». Dlatego wraz z Kościołem w Radomiu i w całej Polsce dziękuję dziś Bogu za wszelkie dobro, jakie dzięki tej mądrości dokonało się przez jego ręce i proszę Chrystusa, Najwyższego Pasterza, aby wprowadził go do swojej chwały - napisał Ojciec Święty Jan Paweł II w telegramie odczytanym podczas pogrzebu tragicznie zmarłego

Podczas uroczystości pogrzebowych biskupa Jana Chrapka nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk odczytał telegram nadesłany przez Jana Pawła II. Ojciec Święty wspomina w nim zmarłego biskupa jako tego, kto posiadł mądrość człowieka i dobrego pasterza. Kapłana pogodnego i kompetentnego.


Oto pełny tekst telegramu:

„Bólem napełniła mnie wiadomość o śmierci bp. Jana ordynariusza radomskiego. Odszedł pasterz dobry. Bóg powołał go niespodziewanie, zatrzymując na apostolskiej drodze. Przyjmujemy tę tajemnicę w duchu oddania Bożej Opatrzności, wierząc, że tak oto spełnia się nadzieja człowieka, który zgłębiał tajniki Bożej Mądrości. „I będą przyjemne dzieła moje, będę rozsądzał lud Twój sprawiedliwie i stanę się godnym tronu mego Ojca”. Prawdziwie dzieła bp. Jana były «przyjemne» – spełniane z pełnym pogody uśmiechem i kompetencją. Takim go wspominam. Takim go znałem, gdy przewodził michalickiej wspólnocie w Castel Sant`Elia, a potem całemu zgromadzeniu. Tak pełnił swoją posługę jako biskup w Drohiczynie, potem w Toruniu, a w końcu jako ordynariusz radomski. A jak nie wspomnieć tych «przyjemnych dzieł», jakimi były ostatnie papieskie pielgrzymki do Ojczyzny, przygotowywane w dużej mierze przez biskupa Jana.

Zgodnie ze słowami Księgi Mądrości jako pasterz «rozsądzał» lud Boży sprawiedliwie. Jakże wymownie świadczą o tym świadectwa duchownych, polityków, ludzi kultury, dziennikarzy i zwyczajnych, prostych ludzi, którym bp Jan zawsze starał się wychodzić naprzeciw. Jego pasterskie rozsądzanie miało kształt miłości do człowieka, który jest dzieckiem Bożym, powołanym do świętości. Dlatego, nie zważając na przekonania, zawód czy stan społeczny, bp Jan nawiązywał dialog, aby człowiekowi uświadamiać to jego zasadnicze powołanie.

Biskup Jan posiadł mądrość człowieka i pasterza, i stał się «godnym tronu Ojca». Dlatego wraz z Kościołem w Radomiu i w całej Polsce dziękuję dziś Bogu za wszelkie dobro, jakie dzięki tej mądrości dokonało się przez jego ręce i proszę Chrystusa, Najwyższego Pasterza, aby wprowadził go do swojej chwały.

Rodzinie zmarłego, kardynałom, arcybiskupom i biskupom, duchowieństwu i wiernym oraz wszystkim uczestnikom ceremonii pogrzebowej z serca błogosławię.

Watykan, 20 październik Jan Paweł II”.

«« | « | 1 | » | »»
Pobieranie...

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
-3°C Sobota
rano
0°C Sobota
dzień
0°C Sobota
wieczór
-2°C Niedziela
noc
wiecej »