Na znaczenie dialogu chrześcijańsko-islamskiego na płaszczyźnie lokalnej zwrócił uwagę arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn. Podczas Mszy św. sprawowanej z okazji 100. rocznicy parafii św. Antoniego, na terenie której mieszka wiele rodzin muzułmańskich, kardynał zaproponował, by w związku z rozpoczynającym się wkrótce ramadanem - islamskim miesiącem postu, udać się do muzułmańskich sąsiad
Na znaczenie dialogu chrześcijańsko-islamskiego na płaszczyźnie lokalnej zwrócił uwagę arcybiskup Wiednia, kard. Christoph Schönborn. Podczas Mszy św. sprawowanej z okazji 100. rocznicy parafii św. Antoniego, na terenie której mieszka wiele rodzin muzułmańskich, kardynał zaproponował, by w związku z rozpoczynającym się wkrótce ramadanem - islamskim miesiącem postu, udać się do muzułmańskich sąsiadów, czyniąc w ten sposób pierwszy krok w dobrosąsiedzkich stosunkach.
- Dajmy naszym muzułmańskim sąsiadom znak, że traktujemy ich jak równych sobie, powiedział arcybiskup Wiednia.
Tragiczne w skutkach zamachy terrorystyczne z 11 września spotęgowały troskę świata o pokój, stwierdził kard. Schönborn. Zwrócił uwagę na wyrażane obawy, że jest to "wojna kultur" i "konflikt między muzułmanami a chrześcijanami". Jednocześnie dodał, że tym obawom pragnie przeciwstawić"słowo nadziei, która jest Jezus Chrystus - centrum wszelkich naszych działań". Znakiem nadziei jest, zdaniem kardynała fakt, że "w wielu sercach na nowo pojawia się wiara".
Nawiązując do zbliżającego się ramadanu przewodniczący Konferencji Biskupów Austriackich wyraził ubolewanie, że coraz więcej katolików nie przestrzega postu w piątki. - Ten zewnętrzny znak mógłby pomóc pomyśleć o Bogu w dzień powszedni, uważa kard. Schönborn.
Celem ataku miał być czołowy dowódca Hezbollahu Mohammed Haidar.
Wyniki piątkowych prawyborów ogłosił w sobotę podczas Rady Krajowej PO premier Donald Tusk.
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
- ocenił w najnowszej analizie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Wydarzenie wraca na płytę Starego Rynku po kilkuletniej przerwie spowodowanej remontami.
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.