![][1]Rywalizacja wypiera dziś ewangeliczny model bliźniego - zauważa z niepokojem rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Andrzej Szostek w liście do wszystkich przyjaciół i dobrodziejów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. List tradycyjnie odczytywany jest w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w kościołach. Na dwudziestu czterech kie [1]: zdjecia/szostek2_1.gif
Rywalizacja wypiera dziś ewangeliczny model bliźniego - zauważa z niepokojem rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego ks. prof. Andrzej Szostek w liście do wszystkich przyjaciół i dobrodziejów Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. List tradycyjnie odczytywany jest w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia w kościołach. Na dwudziestu czterech kierunkach i specjalnościach, prowadzonych w obrębie siedmiu wydziałów KUL, studiuje ponad osiemnaście tysięcy studentów, stacjonarnych i zaocznych.
W liście ks. Szostek pisze o upowszechnianym dziś w relacjach międzyludzkich modelu rywalizacji, który wypiera ewangeliczny model bliźniego. Styl życia, lansujący konieczność robienia błyskotliwej kariery powoduje, że "tworzy się atmosfera frustracji i wzajemnej wrogości: zwycięzcy pilnie bronią zdobytych pozycji, zaś tych, którym się nie powiodło, ogarnia smutek, rezygnacja i zazdrość. Wszechobecna rywalizacja sprawia, że chętnie chwytamy się nieuczciwych metod działania, zamykamy w egoizmie, a nasze wzajemne odniesienia naznaczone są obłudną uniżonością lub pogardą - zależnie od tego, jaki status materialny i społeczny osiągnęliśmy" - czytamy w liście.
Tymczasem tajemnica Bożego Narodzenia uświadamia, że każdy człowiek stoi przed taką samą szansą, a życiowy sukces można określać tylko i wyłącznie w odniesieniu do rozwoju własnego człowieczeństwa. "Nie wszyscy mogą pełnić funkcje kierownicze, nie wszyscy będą na świeczniku, ale wszyscy mogą służyć innym tymi darami, które otrzymali. Przed wszystkimi stoi też otworem ewangeliczna świętość" - pisze Rektor KUL - "nie wszystkim uda się osiągnąć szczyty marzeń. Jeśli jednak będą ?rozumnie i sprawiedliwie, i pobożnie żyli na tym świecie?, jeśli wszędzie, gdzie pójdą, będą ?czynić prawdę w miłości?, to znajdą radość pełną, pomogą też innym zrozumieć, od czego naprawdę zależy udane lub nieudane życie".
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.
W środę odbyło się kilka pogrzebów ofiar, wśród których były całe rodziny.
Na to trzydniowe, międzynarodowe spotkanie przybędzie ok. 30 osób z Polski.