![][1]Jan Paweł II przybędzie pod koniec lipca do Meksyku, aby kanonizować tam błogosławionego Juana Diego (Jana Dydaka), świadka objawień w Guadelupe. Wiadomość ta, potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, wywołała powszechną radość wśród wiernych w Meksyku. [1]: zdjecia/meksyk_mapka1.gif
Jan Paweł II przybędzie pod koniec lipca do Meksyku, aby kanonizować tam błogosławionego Juana Diego (Jana Dydaka), świadka objawień w Guadelupe. Wiadomość ta, potwierdzona przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej, wywołała powszechną radość wśród wiernych w Meksyku.
Ojciec Święty przybędzie do tego krajuprosto z Toronto w Kanadzie, gdzie pod koniec lipca będzie przewodniczył obchodom XVII Światowego Dnia Młodzieży. Kanonizacja odbędzie się w największym kościele tego regionu - Bazylice Najświętszej Maryi Panny z Guadalupe na przedmieściach stolicy kraju.
Kościół w Meksyku zabiegał od wielu lat o wyniesienie na ołtarze Juana Diego. Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym, a właściwie potwierdził istniejący już wcześniej kult 6 maja 1990 roku, a pod koniec zeszłego roku Stolica Apostolska zapowiedziała jego kanonizację.
Bł. Juan Diego, czyli po polsku Jan Dydak (ok. 1474-ok. 1548), uznawany jest za inicjatora procesu nawracania rdzennych mieszkańców Meksyku i już od wielu lat miejscowi Indianie czczą go jako świętego. Objawiła mu się Matka Boża, prosząc go, aby postawiono Jej świątynię w stolicy. Jego niski status społeczny spowodował wiele trudności w wykonaniu tej misji. Według jednej z legend dopiero jaskrawy wizerunek Maryi, jaki pojawił się na jego koszuli, spowodował, że władze kościelne uwierzyły jego słowom. Postawa i upór Indianina nabrały wymiaru symbolu dla mieszkańców Meksyku i przyczyniły się do ich masowych nawróceń na wiarę katolicką.
Armia izraelska nie skomentowała sobotniego ataku na Bejrut i nie podała, co miało być jego celem.
W niektórych miejscach wciąż słychać odgłosy walk - poinformowała agencja AFP.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Kraje rozwijające się skrytykowały wynik szczytu, szefowa KE przyjęła go z zadowoleniem
Sejmik woj. śląskiego ustanowił 2025 r. Rokiem Tragedii Górnośląskiej.