„Kodeks – reforma postulowana przez Sobór”. Taki tytuł miała konferencja zorganizowana w Watykanie z okazji 30-lecia promulgowania przez Jana Pawła II Kodeksu Prawa Kanonicznego.
Jednodniowe sympozjum współorganizowała Papieska Rada ds. Tekstów Prawnych. Jej przewodniczący kard. Francesco Coccopalmerio mówił o pracach nad nowym kodeksem. W konferencji uczestniczył bp Tadeusz Pieronek, który wyjaśnia, że posoborowy kodeks był ważnym novum, ponieważ nie naśladował prawa cywilnego, lecz starał się przełożyć na język prawniczy i pastoralny sformułowania teologiczne Vaticanum II. Jednak po trzech dekadach i ten wysiłek trzeba poddać rewizji.
„Kodeks z 1983 r. był próbą przetransponowania na język prawny Soboru Watykańskiego II – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Pieronek. – Wiele rewelacji znajduje się w tym dokumencie, przede wszystkim wizja Kościoła, jako wspólnoty Ludu Bożego. To podłoże teologiczne, pastoralne trzeba było jakoś zmieścić w kodeksie, i to w miarę się udało. A częściowo się nie udało. Np. cała sprawa prawa karnego, które właściwie zniknęło w kodeksie z 1983 r. Już dziś mówi się o tym, że kodeks potrzebuje nowej reformy, bo znów przez te 30 lat świat tak się zmienił poprzez migracje, poprzez ułatwione kontakty, że pewne przepisy już się przedawniły. Mówimy: Ecclesia semper reformanda, i kodeks też jest takim narzędziem porządku prawnego w Kościele, który ciągle ulega zmianie. A czasem trzeba zrobić większy krok i to w większym zakresie” – dodał bp Pieronek.
„Doniosłość prawa kanonicznego w Kościele jako narzędzia wspierającego świadectwo wiary i nową ewangelizację” – podkreślił z kolei kardynał sekretarz stanu Tarcisio Bertone w przesłaniu do uczestników konferencji. Przekazał on im także pozdrowienia od Benedykta XVI, który jako prefekt Kongregacji Nauki Wiary brał udział przed 30 laty we wspominanych wydarzeniach. „Kodeks wpisuje się w ciągłość kościelnej tradycji legislacyjnej, a jednocześnie stanowi recepcję nowych aspektów, szczególnie eklezjologicznych wypływających z Soboru Watykańskiego II” – napisał kard. Bertone. Życzy on także uczestnikom sympozjum, by przyczyniło się ono do „wzbudzenia nowych bodźców refleksji nad tym dokumentem”.
Łączna liczba poległych po stronie rosyjskiej wynosi od 159,5 do 223,5 tys. żołnierzy?
Potrzebne są zmiany w prawie, aby wyeliminować problem rozjeżdżania pól.
Priorytetem akcji deportacyjnej są osoby skazane za przestępstwa.
Organizacja wspiera mieszkańców tego terenu za pośrednictwem Caritas Jerozolima.