![][1]Nie wolno się załamywać, lecz trzeba zjednoczyć wysiłki aby zwalczyć dramatyczną sytuację zagrażającą bytowi narodowemu – tak bp Piotr Jarecki skomentował dla KAI dane GUS o 18 proc. poziomu bezrobocia. Zdaniem biskupa obecna sytuacja wymaga mobilizacji całego narodu: bezrobotnych, pracodawców, wolontariuszy, państwa oraz z [1]: zdjecia/jarecki1.gif (bp Piotr Jarecki)
Nie wolno się załamywać, lecz trzeba zjednoczyć wysiłki aby zwalczyć dramatyczną sytuację zagrażającą bytowi narodowemu – tak bp Piotr Jarecki skomentował dla KAI dane GUS o 18 proc. poziomu bezrobocia. Zdaniem biskupa obecna sytuacja wymaga mobilizacji całego narodu: bezrobotnych, pracodawców, wolontariuszy, państwa oraz zdecydowanych działań, aby tę tendencję zmienić.
Jego zdaniem postępujące bezrobocie pokazuje, że za mało patrzymy na sytuację społeczną przez pryzmat dobra wspólnego. - Żarty się skończyły, tak wielkie bezrobocie może spowodować zniszczenie tkanki naszego narodu. Za bezrobociem idzie apatia, różne patologie społeczne, może dojść do degradacji narodu - mówi.
Bp Jarecki ma jednak świadomość, że rzeczywista sytuacja jest dramatyczniejsza niż dane GUS, bo istnieje tzw. bezrobocie ukryte oraz rejony, gdzie przekracza ono 25 %. – To klęska społeczna – diagnozuje biskup.
Jego zdaniem, choć nikt nie da nam teraz gotowej recepty na rozwiązanie problemu, istnieją pewne kierunki, w których należy zmierzać. Zdaniem biskupa trzeba zwłaszcza unikać tzw. egoizmów grupowych. – Nie można dziś upierać się tylko przy swoim, trzeba być nastawionym na dialog, umieć zrezygnować z części własnych uprawnień, aby całość zyskała. Konieczny jest dialog przedstawicieli rządu, pracodawców i związków zawodowych, znalezienie rozwiązań dobrych dla wszystkich, a nie tylko określonej grupy – tłumaczy bp Jarecki.
Hierarcha zauważa także, że walka z bezrobociem to często kwestia mentalności, podejścia do problemu. - Najgorsze co można zrobić to narzekać i czekać, że ktoś za nas coś zrobi, a tak się nie stanie - mówi bp Jarecki.
Atak rosyjski dotknął obwody żytomierski, dniepropietrowski, odeski, doniecki, sumski i czerkaski.
Pogrzeb papieża stał się okazją do bardziej prywatnych spotkań polityków.
Dachau było głównym obozem dla duchownych katolickich, protestanckich i prawosławnych.
W tle między innymi spotkanie z prezydentem Zelenskim podczas pogrzebu papieża Franciszka.
# Aktualizujemy bilans ofiar i dodajemy informację o przebiegu akcji ratunkowej. #