![][1]Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w nocy z 24 na 25 marca, ordynariusz diecezji siedleckiej bp Jan Wiktor Nowak. Miał 72 lata. Bp Nowak był ordynariuszem siedleckim przewodniczącym grupy roboczej Episkopatu Polski ds. kontaktów z Episkopatem Francji, rzecznikiem ds. Polskiego Seminarium w Paryżu. [1]: zdjecia/nowak1.jpg (śp. bp Jan Wiktor Nowak)
Po długiej i ciężkiej chorobie zmarł w nocy z 24 na 25 marca, ordynariusz diecezji siedleckiej bp Jan Wiktor Nowak. Miał 72 lata. Bp Nowak był ordynariuszem siedleckim przewodniczącym grupy roboczej Episkopatu Polski ds. kontaktów z Episkopatem Francji, rzecznikiem ds. Polskiego Seminarium w Paryżu.
Urodził się 5 października 1931 roku w Toruniu. W 1950 roku, wstąpił do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. 25 maja 1956 roku otrzymał święcenia kapłańskie z rąk bp Franciszka Jedwabskiego. Razem z bp. Nowakiem święcenia kapłańskie przyjął obecny Prymas Polski kard. Józef Glemp oraz nieżyjący już biskup Jerzy Dąbrowski.
Po święceniach pracował jako wikariusz w dwóch parafiach, w Smogulcu i w Kędzierzynie. W 1958 roku rozpoczął studia w Instytucie Katolickim w Paryżu. Trzy lata później został skierowany na specjalistyczne studia do Rzymu, które po pięciu latach uwieńczył doktoratem z teologii moralnej. Studia rzymskie przypadły na czas trwania Soboru Watykańskiego II.
W 1966 roku powrócił do kraju i objął wykłady z etyki, teologii moralnej i języka francuskiego w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym. Kardynał Stefan Wyszyński mianował go w dniu 15 września 1970 roku rektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Funkcję tę sprawował przez 12 lat, do momentu otrzymania nominacji na biskupa pomocniczego archidiecezji gnieźnieńskiej.
Sakrę biskupią przyjął 25 marca 1982 roku, w uroczystość Zwiastowania Pańskiego. Głównym konsekratorem był kardynał Józef Glemp. Mianowany biskupem tytularnym Gemelleńskim w Byzacenie, jako biskupie zawołanie obrał słowa "Tuis inhaerere mandatis" - "przylgnąć do Twoich przykazań".
Bp Jan Nowak od dnia konsekracji był wikariuszem generalnym archidiecezji gnieźnieńskiej, wikariuszem biskupim Prymasa Polski dla miasta Bydgoszczy i jednocześnie proboszczem tamtejszej parafii farnej pod wezwaniem św. Marcina i św. Mikołaja. W okresie posługi w Bydgoszczy stał się inicjatorem Instytutu Teologicznego, Bydgoskich Dni Społecznych i Tygodni Kultury Chrześcijańskiej. Założył pierwsze w tym mieście liceum katolickie.
Bp Nowak przez wiele lat był związany z działalnością Papieskiej Rady Iustitia et Pax, jako jej członek przez jedną kadencję oraz przewodniczący Komisji przy Konferencji Episkopatu Polski. W tym okresie zorganizował w Bydgoszczy pierwsze spotkanie Rady dla Europy Wschodniej. Był także przewodniczącym Komisji ds. Zakonnych przy Konferencji Episkopatu Polski.
W 1996 roku został mianowany biskupem siedleckim. 6 października 1996 r. na placu św. Piotra w Rzymie koncelebrował beatyfikacyjną Mszę Świętą z papieżem Janem Pawłem II, w czasie której prezentował jako biskup siedlecki Męczenników z Pratulina.
W lutym 1997 roku zarządził misje ewangelizacyjne w diecezji, mające na celu przygotowanie wiernych każdej parafii do Trzeciego Tysiąclecia Chrześcijaństwa. W 1998 roku zainicjował trzy diecezjalne kongresy - powołań, różańcowy oraz Kongres Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich. 10 czerwca 1999 roku był gospodarzem siedleckiego spotkania z Janem Pawłem II, podczas wizyty Papieża w Polsce.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
Waszyngton zaoferował pomoc w usuwaniu szkód i ustalaniu okoliczności ataku.