Reklama

Trudne świętowanie

W Izraelu zakończyły się przygotowania do obchodów święta Pesach. Rodziny żydowskie zbierają się wieczorem na na wieczerzy sederowej, aby świętować przez osiem dni pamiątkę wyjścia narodu żydowskiego z niewoli egipskiej. W tym roku świętują w cieniu trwającej od półtora roku intifady (powstania palestyńskiego). Wielu komentatorów wskazuje, że od początku istnienia państwa Izrael sytuacja nigdy nie

Reklama

W Izraelu zakończyły się przygotowania do obchodów święta Pesach. Rodziny żydowskie zbierają się wieczorem na na wieczerzy sederowej, aby świętować przez osiem dni pamiątkę wyjścia narodu żydowskiego z niewoli egipskiej. W tym roku świętują w cieniu trwającej od półtora roku intifady (powstania palestyńskiego). Wielu komentatorów wskazuje, że od początku istnienia państwa Izrael sytuacja nigdy nie była tak trudna.

Z kolei w środowiskach religijnych mówi się, że właśnie dramatyczny konflikt pomiędzy Izraelczykami i Palestyńczykami nadaje świętu nowy, głębszy wymiar, ponieważ znowu dotyka sprawy wolności i przetrwania narodu żydowskiego.

Izraelskie wojsko, policja i siły bezpieczeństwa postawione są w stan wysokiej gotowości, w obawie przez palestyńskimi zamachami. Tym bardziej, że skrajne organizacje palestyńskie zapowiadają kontynuację walki i będą dążyć do wzniecania niepokoju właśnie w tym czasie.

Zmotoryzowane, konne i piesze patrole kontrolują centra miast, skrzyżowania i wjazdy do miast, targowiska i miejsca publiczne. Do akcji zmobilizowano również tysiące ochotników. Za wyjątkową zgodą głównych rabinów Izraela uzbrojeni ochroniarze będą pilnować każdej synagogi. Ponadto, co jest wydarzeniem bezprecedensowym, pilnujący z włączonymi telefonami komórkowymi znajdą się podczas modlitw wewnątrz synagog.

Ze świętem Pesach wiąże się wiele rytuałów. Najważniejszą czynnością przed świętem jest gruntowne wysprzątanie domu, przede wszystkim z resztek pieczywa zakwaszonego, tak aby żadna drobina starego pieczywa nie pozostała na czas świątecznego sederu - uczty pesachowej, w której maca - pieczywo bez dodatku kwasu - jest jednym z głównych symboli.

Potem odbywa się specjalna ceremonia modlitewna, konsekrująca czysty dom bez hamecu - starego, zakwaszonego ciasta i pieczywa. W religijnym domu żydowskim nie może pozostać nic, co ma związek z tym co "stare i zakwaszone".

Obyczaj ten, starannie pielęgnowany w judaizmie od tysięcy lat jest również przestrzegany w wymiarze państwowym w Izraelu. Najpierw minister finansów państwa Izrael sprzedaje symbolicznie głównym rabinom izraelskim cały przemysł mączny i piekarniczy. Potem główni rabini Izraela sprzedają cały "hamecowy" sektor przemysłu izraelskiego w ręce nieżydowskie. Wczoraj główni rabini: aszkenazyjski Israel Meir Lau i sefardyjski Eliahu Bakszi-Doron sprzedali za symboliczną sumę państwowy "hamec" Arabom z Abu Gosh, muzułmańskiej wioski koło Jerozolimy. Po zakończeniu święta główni rabini odkupią od obecnego właściciela wszystkie sprzedane dobra i przekażą je z powrotem w ręce państwa. Podobnie uczynili żydowscy właściciele piekarń, cukierni, sklepów spożywczych przynosząc do swoich rabinów dokumenty potwierdzające, że sprzedali hamec.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
2°C Piątek
rano
4°C Piątek
dzień
4°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
wiecej »

Reklama