Aż 238 opisów wspólnot życia konsekrowanego w Polsce zawiera promowany dziś w Warszawie "Leksykon zakonów w Polsce". To już drugie wydanie opublikowanej przez KAI książki. Autorem publikacji jest szef działu krajowego Katolickiej Agencji Informacyjnej red. Bogumił Łoziński. Tłumaczył, że drugie wydanie "Leksykonu...", który ukazał się 4 lata temu spowodowane było nie tylko wyczerpaniem się nakładu
Aż 238 opisów wspólnot życia konsekrowanego w Polsce zawiera promowany dziś w Warszawie "Leksykon zakonów w Polsce". To już drugie wydanie opublikowanej przez KAI książki. Autorem publikacji jest szef działu krajowego Katolickiej Agencji Informacyjnej red. Bogumił Łoziński. Tłumaczył, że drugie wydanie "Leksykonu...", który ukazał się 4 lata temu spowodowane było nie tylko wyczerpaniem się nakładu książki, ale też niezwykłym dynamizmem życia zakonnego w Polsce. Wyliczał, że przybyło zarówno samych zgromadzeń, jak i dzieł, które prowadzą.
- Nowe wydanie "Leksykonu..." zawiera o 26 opisów wspólnot więcej niż pierwsze oraz o 800 więcej adresów dzieł przez nie prowadzonych – opowiadał red. Łoziński podczas promocji.
Pracując nad poszerzoną wersją książki autor zauważył, że w ciągu 4 lat od pierwszego jej wydania liczba osób konsekrowanych w Polsce wcale nie zmalała, a nawet wzrosła o ok. 600 osób. - Może to nie jest boom powołaniowy, bo np. najliczniejsze elżbietanki i szarytki odnotowują spadek powołań, ale bardzo dynamiczne są niektóre z nowopowstałych zgromadzeń – tłumaczy red. Łoziński. Zauważył też wyraźny wzrost zainteresowania zakonami klauzurowymi.
Z danych zgromadzonych w "Leksykonie" wynika, że aktualnie w Polsce żyje 40 254 osób konsekrowanych w 238 instytutach. Do 60 wspólnot męskich należy 13236 zakonników, większość z nich ( 7749) to kapłani. Ich średnia wieku wynosi ok. 40 lat. Natomiast do 149 wspólnot żeńskich należy 26018 sióstr zakonnych, których średnia wieku wynosi 45,3 lat. W stosunku do I wydania średnia wieku polskich zakonnic obniżyła się o 2,1 lat. Ponadto autorowi udało się ustalić, że w Polsce w 34 instytutach świeckich żyje 1100 osób.
W ciągu 4 lat powstały 3 nowe zgromadzenia męskie, 20 nowych żeńskich zgromadzeń oraz 3 instytuty świeckie.
Książka jest od dziś dostępna w dobrych księgarniach katolickich. Istnieje również możliwość zamówień w siedzibie KAI: nr faxu 22(prefix) 635 35 45; email: malgosia@newsroom.kai.pl
Rośnie zagrożenie dla miejscowego ekosystemu i potencjalnie - dla globalnego systemu obiegu węgla.
W lokalach mieszkalnych obowiązek montażu czujek wejdzie w życie 1 stycznia 2030 r. Ale...
- poinformował portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła.