Zwierzchnicy wszystkich Kościołów chrześcijańskich obecnych w Jerozolimie wyruszyli środę rano do Betlejem, aby spróbować zapobiec eskalacji dalszej przemocy w mieście narodzin Chrystusa. Według informacji Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie, spotkali się w wojskowym punkcie granicznym Tantour z zamiarem przekroczenia tego przejścia autami. Jeśli wojska izraelskie nie pozwolą na wjazd, zwierzch
Zwierzchnicy wszystkich Kościołów chrześcijańskich obecnych w Jerozolimie wyruszyli środę rano do Betlejem, aby spróbować zapobiec eskalacji dalszej przemocy w mieście narodzin Chrystusa. Według informacji Patriarchatu Łacińskiego w Jerozolimie, spotkali się w wojskowym punkcie granicznym Tantour z zamiarem przekroczenia tego przejścia autami. Jeśli wojska izraelskie nie pozwolą na wjazd, zwierzchnicy Kościołów zamierzali pieszo wejść do otoczonego przez izraelskie czołgi miasta narodzin Jezusa i dotrzeć do Bazyliki Narodzenia. Niestety, nie zostali wpuszczeni do miasta.
Od wtorku w bazylice schroniło się ok. 200 uzbrojonych Palestyńczyków, a także grupa cywilów, wśród nich kobiety, dzieci i dziennikarze.
Udając się do Betlejem zwierzchnicy Kościołów chrześcijańskich pragnęli zapobiec eskalacji napięcia w tym mieście. Ponadto, jak stwierdza komunikat Patriarchatu Łacińskiego, będą się starali przekonać obie strony konfliktu, zarówno Izraelczyków jak i Palestyńczyków, do zaprzestania przemocy. - Kościoły solidaryzują się przede wszystkim z cierpiącą ludnością cywilną - podkreślił rzecznik Patriarchatu Raed Abusahlia.
Sytuacja ludności cywilnej, zwłaszcza dzieci, jest natomiast obecnie niezmiernie trudna. - Moje dzieci od dwóch tygodni nie wychodzą na ulicę, powiedziała KAI Lucyna Montusiewicz z Jaffy. Nie wiadomo jeszcze, czy po kończącym się dziś okresie żydowskiej Paschy będą znów czynne szkoły izraelskie i chrześcijańskie.
- Zwykle w tym okresie, gdy żydzi świętują Paschę a chrześcijanie Wielkanoc, telewizja nadaje różne filmy i programy rozrywkowe. Teraz zamiast nich są programy z instrukcjami, jak dzieci mają się zachowywać w sytuacji zagrożenia.
W śledztwie ws. darowizny Orlenu dla Watykanu w pandemii podejrzenie szkody na ponad 4,2 mln zł.
Chiny będą tez kontrolować ekspport wolframu, telluru, rutenu, molibdenu...
Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski rozmawiał o tym z Donaldem Trumpem już jesienią 2024 r.