Reklama

Watykan ma plan?

Stolica Apostolska przedstawiła Izraelczykom i Palestyńczykom plan zakończenia oblężenia bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Szczegóły planu nie są znane, ale według włoskiej agencji ANSA ma on doprowadzić do zakończenia oblężenia bez rozlewu krwi. Rzecznik franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej oświadczył, że plan ten znany jest już obu stronom, izraelskiej i palestyńskiej, i "gwarantuje h

Reklama

Stolica Apostolska przedstawiła Izraelczykom i Palestyńczykom plan zakończenia oblężenia bazyliki Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Szczegóły planu nie są znane, ale według włoskiej agencji ANSA ma on doprowadzić do zakończenia oblężenia bez rozlewu krwi. Rzecznik franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej oświadczył, że plan ten znany jest już obu stronom, izraelskiej i palestyńskiej, i "gwarantuje honorowe dla rozwiązanie kryzysu, który może doprowadzić do masakry".

Bazylika Narodzenia Pańskiego jest jednym z najświętszych miejsc chrześcijaństwa. Obecnie przebywa w niej ok. 230 uzbrojonych Palestyńczyków, a wokół otaczają ją izraelscy żołnierze. Izrael twierdzi, że wśród Palestyńczyków są wysocy oficerowie sil bezpieczeństwa. W przylegającym do bazyliki klasztorze są też zakonnice i zakonnicy, w tym Polacy.

- Tę noc spędziliśmy w schronie i ok. 5.00 rano powróciliśmy do swoich cel zakonnych, powiedział dla radia o. Seweryn Lubecki. - Tym ludziom, których opinia publiczna uznaje za terrorystów, a którzy mówią o sobie, że są bojownikami o Palestynę, jesteśmy gotowi dopomóc. Pragniemy przede wszystkim doprowadzić do tego, żeby - jeżeli zostaną wydani w ręce armii izraelskiej, stało się to na jak najbardziej godziwych warunkach, powiedział zmęczonym głosem polski zakonnik.

Tymczasem jeden z bliskich współpracowników Papieża, emerytowany przewodniczący Papieskiej Rady "Iustitia et Pax" i b. przewodniczący Głównego Komitetu Wielkiego Jubileuszu, kard. Roger Etchegaray ujawnił, że niebawem premier Izraela Ariel Szaron i przewodniczący Autonomii Palestyńskiej Jaser Arafat otrzymają kasety wideo ze styczniowego spotkania w Asyżu. Francuski kardynał podkreślił, że papieska inicjatywa powszechnej modlitwy o pokój w Ziemi Świętej w najbliższą niedzielę, 7 kwietnia, nie jest wyrazem oderwania od rzeczywistości Kościoła, a wręcz przeciwnie. Potępił on zdecydowanie nową falę antysemityzmu w Zachodniej Europie.

Natomiast w wywiadzie dla dziennika "La Stampa" sekretarz generalny ONZ Kofi Annan zapowiedział, że podczas swej wizyty w Rzymie 11 bm. rozmawiać będzie z Janem Pawłem II na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie. "Wraz z Papieżem i prezydentem Bushem znajdę drogę do pokoju w tym regionie świata. Są oni obaj kluczowymi partnerami dla Narodów Zjednoczonych, by odsunąć od świata widmowo wojny, przemocy i terroryzmu", powiedział Annan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
0°C Środa
rano
3°C Środa
dzień
3°C Środa
wieczór
0°C Czwartek
noc
wiecej »

Reklama