Od chrześcijaństwa Polaków zależy, jaka będzie zjednoczona Europa - uważa bp Wiktor Skworc. Mówił o tym podczas uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. Biskup wygłosił homilię podczas sumy odpustowej ku czci głównego patrona Polski i patrona jednoczącej się Europy, którym jest św. Wojciech. W ogólnopolskich uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy wiernych oraz prawie 30 kardynałów, arcy
Od chrześcijaństwa Polaków zależy, jaka będzie zjednoczona Europa - uważa bp Wiktor Skworc. Mówił o tym podczas uroczystości ku czci św. Wojciecha w Gnieźnie. Biskup wygłosił homilię podczas sumy odpustowej ku czci głównego patrona Polski i patrona jednoczącej się Europy, którym jest św. Wojciech. W ogólnopolskich uroczystościach wzięło udział kilka tysięcy wiernych oraz prawie 30 kardynałów, arcybiskupów i biskupów z kraju i zagranicy.
- To właśnie od naszej chrześcijańskiej samoświadomości i świadectwa chrześcijańskiego życia zależy i zależeć będzie kształt Europy oraz klimat panujący we wspólnym europejskim domu. Od nas zależy, czy i na ile staniemy się ziarnem Ewangelii dla Europy wielu ojczyzn, ziarnem ewangelizacji, ziarnem znającym swoje przeznaczenie - mówił bp Skworc.
Jego zdaniem, Polacy jako ochrzczeni winni wiarygodność Ewangelii potwierdzać "uczciwością, rzetelnością, sumiennością, pracowitością, wypełnianiem obowiązków stanu", a także "przywracaniem wartości słowu, prawdzie, budowaniem społecznego zaufania i pokoju" oraz "zrozumieniem, że dla dobra wspólnego trzeba wyrzeczeń wszystkich i każdego".
W swojej homilii bp Skworc, który jest przewodniczącym Komisji Misyjnej Episkopatu Polski, wyraził uznanie dla Kościoła w Polsce za to, że wysyła coraz więcej misjonarzy do różnych krajów świata, których obecnie pracuje tam prawie dwa tysiące.
"Tak oto spłacamy dług wdzięczności za misyjną posługę św. Wojciecha" - stwierdził bp Skworc, nawiązując do działalności patrona Polski, który w 997 roku poniósł męczeńską śmierć, kiedy podjął się ewangelizacji mieszkających wówczas nad Bałtykiem pogańskich Prusów.
Duchowny zaznaczył, że także sama Polska potrzebuje ciągłej ewangelizacji. - Każdy człowiek - nawet w kraju Polan - musi być na nowo zdobywany dla Ewangelii. Każdy więc z nas winien stawać się misjonarzem - w jakimś sensie winien stawać się darem wiary dla innych - mówił ordynariusz tarnowski.
W czasie Mszy grupa 26 księży i osób zakonnych, którzy zakończyli kurs w Centrum Formacji Misyjnej w Warszawie, przyjęła krzyże misyjne i wkrótce wyjedzie na placówki w różnych częściach świata.
Na obchody 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego. Odbędą się one w Izniku niedaleko Stambułu.
Według śledczych pożar był wynikiem podpalenia dokonanego na zlecenie wywiadu Federacji Rosyjskiej.
Ryzyko, że obecne zapasy żywności wyczerpią się do końca maja.
Decyzja jest odpowiedzią na wezwanie wystosowane wcześniej w tym roku przez więzionego lidera PKK.
To efekt dwustronnych rozmowach ministerialnych w weekend w Genewie.
„Proszę was, abyście świadomie i odważnie wybrali drogę komunikacji pokoju”
Referendum w sprawie odwołania rady miejskiej jest nieważne ze względu na zbyt niską frekwencję.