Podpisaniem dokumentu końcowego zakończył się w Nowym Jorku drugi szczyt ONZ poświęcony problemom dzieci. Przedstawiciele blisko 180 krajów członkowskich, w tym USA, Stolicy Apostolskiej i krajów islamskich, opracowali 21 zadań na przyszłość. Dotyczą one ochrony zdrowia, oświaty dla wszystkich, ochrony przed wykorzystywaniem i przemocą oraz walki z AIDS. Dokument końcowy zawierający plan działania
Podpisaniem dokumentu końcowego zakończył się w Nowym Jorku drugi szczyt ONZ poświęcony problemom dzieci. Przedstawiciele blisko 180 krajów członkowskich, w tym USA, Stolicy Apostolskiej i krajów islamskich, opracowali 21 zadań na przyszłość. Dotyczą one ochrony zdrowia, oświaty dla wszystkich, ochrony przed wykorzystywaniem i przemocą oraz walki z AIDS. Dokument końcowy zawierający plan działania delegaci mogli ogłosić dopiero po trudnych, trwających prawie 30 godzin, pertraktacjach.
Stojący na czele delegacji watykańskiej, kard. Lopez Trujillo, przewodniczący Papieskiej Rady Rodziny apelował na forum obrad, by prawa dziecka omawiać razem z prawami rodziny. W podejmowanych zobowiązaniach kraje członkowskie muszą kierować się przede wszystkim dobrem dziecka. - Za dzieci odpowiada w pierwszym rzędzie rodzina , a państwo i społeczeństwo powinny tylko uczestniczyć w ich wychowaniu oraz pomagać w utrzymaniu, gdy rodzina sama nie jest w stanie tego zapewnić, podkreślił delegat Watykanu. Kard Trujillo zaapelował też o ochronę dzieci przed wszelkimi formami wykorzystywania, zwłaszcza seksualnego, a także przed pracą nieletnich, prostytucją i pornografią. Dzieci należy także chronić przed tym, by nie stały się ofiarami zbrojnych konfliktów, ani też "międzynarodowych sankcji przeciwko pewnym krajom".
Jako jeden z naczelnych celów plan działania wymienia zmniejszenie liczby niedożywionych dzieci poniżej piątego roku życia o co najmniej jedną trzecią. Plan zakłada też, że do 2010 r. 90 proc. wszystkich dzieci w wieku szkolnym na świecie będzie miało dostęp do nauki. Jednocześnie rządy zobowiązały się, że w ciągu roku przygotują odpowiednie programy narodowe mające na celu poprawę życiowej sytuacji dzieci.
Przyjęty na sesji w Nowym Jorku plan działania wytycza też nowe cele w zakresie walki z umieralnością dzieci i ich matek, zahamowania AIDS, ochrony nieletnich przed konfliktami zbrojnymi oraz wyraźniej poprawy w dziedzinie zdobywania nauki w szkołach.
Nie brakowało też tematów spornych, takich jak wychowanie seksualne, aborcja, a także kara śmierci dla nieletnich. Choć podczas konferencji uznano, że młodzi ludzie mają prawo do zapobiegania ciąży oraz do uświadamiania seksualnego, to jednak na życzenie USA, Watykanu oraz większości państw islamskich, w dokumencie końcowym zrezygnowano z tych sformułowań, gdyż mogłyby być odczytane jako akceptacja aborcji.
Według najnowszego sondażu Calin Georgescu może obecnie liczyć na poparcie na poziomie ok. 50 proc.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Obiecał zakończenie "inwazji na granicy" i zakończenie wojen.
Ale Kościół ma prawo istnieć, mieć poglądy i jasno je komunikować.