Wzajemna tolerancja i dialog

- Musimy w Polsce nauczyć się żyć wśród wyznawców innych religii, w środowisku wielokulturowym - podkreślił w rozmowie z KAI bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Episkopatu Polski. Komitet spotkał się 13 maja w Warszawie. Tematem obrad było orędzie Jana Pawła II na światowy dzień migranta w 2002 r., które nosi tytuł "Migracje a dialog międzyreligijn

- Musimy w Polsce nauczyć się żyć wśród wyznawców innych religii, w środowisku wielokulturowym - podkreślił w rozmowie z KAI bp Tadeusz Pikus, przewodniczący Komitetu ds. Dialogu z Religiami Niechrześcijańskimi Episkopatu Polski. Komitet spotkał się 13 maja w Warszawie. Tematem obrad było orędzie Jana Pawła II na światowy dzień migranta w 2002 r., które nosi tytuł "Migracje a dialog międzyreligijny".

Członkowie komitetu zastanawiali się jak wskazania zawarte w dokumencie zastosować w kontaktach katolików z wyznawcami innych religii w Polsce. Bp Pikus uważa, że w naszym kraju znaczenie problemu dialogu międzyreligijnego wzrasta w związku z coraz większą migracją osób będących wyznawcami innej religii. Przede wszystkim chodzi o muzułmanów, których aktualnie w Polsce jest, oprócz 5 tys. rodzimych Tatarów, ok. 10 tys. migrantów.

Bp Pikus podkreślił, że katolicy w Polsce muszą nauczyć się żyć w środowisku wielokulturowym, wśród wyznawców innych religii. W procesie tym ważne jest pokonanie barier nieufności, przesądów, lęków, które istnieją po obydwu stronach. Następnym etapem powinna być wzajemna tolerancja i dialog. Nie można ograniczać się tylko do inicjatyw, które przyciągają uwagę wielkich środków przekazu - podkreśla biskup. - Są potrzebne codzienne, proste gesty, wytrwale ponawiane, aby wywołały autentyczną przemianę w relacjach między ludźmi.

Pytany, czy Komitet podejmie jakieś działania, aby zwrócić uwagę katolikom w Polsce, że powinni być otwarci na inne kultury i religie bp Pikus powiedział, że rolą Komitetu jest studiowanie problemów, diagnozowanie i przedstawianie ich Radzie ds. Dialogu Religijnego Episkopatu Polski. Komitet prowadzi dialog z Radą Wspólną Katolików i Muzułmanów. Prowadzony jest też dialog monastyczny między buddyzmem a klasztorami benedyktyńskimi w Polsce. Komitet ma zamiar przeanalizować jak temat dialogu międzyreligijnego jest przedstawiany w katechezie. Chce również założyć stronę internetową informującą o dialogu międzyreligijnym w Polsce.

W skład Komitetu wchodzą: ks. dr Witold Adamczewski SJ (sekretarz), ks. mgr Jan Bereza OSB, ks. dr Wojciech Kluj OMI, ks. prof. dr hab.Władysław Kowalak SVD, ks. dr Jarodsław Różański OMI, dr hab. Eugeniusz Sakowicz, ks. prof. dr hab. Henryk Seweryniak, ks. dr Eugeniusz Śliwka SVD i dr hab. Wiesław Wysocki.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6
15°C Piątek
dzień
17°C Piątek
wieczór
14°C Sobota
noc
12°C Sobota
rano
wiecej »