Trzeba odwołania do Boga

![][1]"Invocatio Dei" (odwołanie do Boga) jest potrzebne w Konstytucji Europejskiej, a Polacy powinni się domagać tego zapisu - powiedział KAI prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich. Prof. Zoll nawiązał do niedawnej dyskusji wokół polskiej Konstytucji. Zwrócił uwagę, że preambuła spełnia w niej istotną rolę, ponieważ okr [1]: zdjecia/zoll1.gif (prof. Andrzej Zoll)

"Invocatio Dei" (odwołanie do Boga) jest potrzebne w Konstytucji Europejskiej, a Polacy powinni się domagać tego zapisu - powiedział KAI prof. Andrzej Zoll, rzecznik praw obywatelskich. Prof. Zoll nawiązał do niedawnej dyskusji wokół polskiej Konstytucji. Zwrócił uwagę, że preambuła spełnia w niej istotną rolę, ponieważ określa system wartości, w ramach którego należy interpretować poszczególne zapisy.

Podobną rolę może spełniać "invocatio Dei" (odwołanie do Boga) w Konstytucji Europejskiej. Rzecznik Praw Obywatelskich uważa, że w tej konstytucji potrzebne jest wyraźne odniesienie do korzeni cywilizacji europejskiej. - Te korzenie, to z całą pewnością chrześcijaństwo - podkreślił prof. Zoll. - Formuła "invocatio Dei" najlepiej ukazuje odniesienie do tego, co przez wieki kształtowało Europę - dodał.

Pytany przez KAI czy sądzi, że możliwe jest - w obecnej sytuacji - włączenie do Konstytucji Europejskiej preambuły zawierającej "invocatio Dei", prof. Zoll był raczej sceptyczny. - Obawiam się, że to dzisiaj nie przejdzie - powiedział wprost. - Ale to nie znaczy, że Polska nie powinna się tego domagać. Właśnie Polska ma tu szczególną rolę. Ten problem będzie wracał. Europa, jeżeli nie chce zatracić swojej tożsamości, to musi nawiązać do swoich korzeni - podkreślił prof. Andrzej Zoll.

Profesor podkreśla, że nie jest usatysfakcjonowany zapisem w preambule "Karty Praw Podstawowych", dokumencie będącym podstawą dyskusji o kształcie przyszłej Europy. Wspomina się tam jedynie o wartościach "duchowych i moralnych".

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
4°C Niedziela
rano
7°C Niedziela
dzień
9°C Niedziela
wieczór
7°C Poniedziałek
noc
wiecej »