Reklama

Sacroexpo 2002

Zygfryd Gros z Leśnicy Opolskiej otrzymał złoty medal targów sztuki sakralnej Sacroexpo 2002, które rozpoczęły się w Kielcach. Ta największa w Europie impreza zgromadziła 225 wystawców z 8 państw. Na Sacroexpo firmy prezentują m.in. wyposażenie obiektów kultu religijnego, dewocjonalia, sprzęt do konserwacji zabytków i ten wykorzystywany podczas uroczystości kościelnych. Obejrzeć można rozwiązania

Reklama

Zygfryd Gros z Leśnicy Opolskiej otrzymał złoty medal targów sztuki sakralnej Sacroexpo 2002, które rozpoczęły się w Kielcach. Ta największa w Europie impreza zgromadziła 225 wystawców z 8 państw. Na Sacroexpo firmy prezentują m.in. wyposażenie obiektów kultu religijnego, dewocjonalia, sprzęt do konserwacji zabytków i ten wykorzystywany podczas uroczystości kościelnych. Obejrzeć można rozwiązania architektoniczne, systemy nagłośnieniowe, oświetleniowe i grzewcze. Nie zabrakło także wydawnictw religijnych i pielgrzymkowych biur podróży.

Wykonany ze szczerego złota Medal Prymasa Polski otrzymał artysta rzeźbiarz Zygfryd Gros z Leśnicy Opolskiej za snycerski wystrój prospektu organowego w Bazylice na Górze Św. Anny. - Jestem całkowicie zaskoczony - wyznał artysta. - To najcenniejsza moja nagroda. Wykonanie prospektu organowego na Górze Św. Anny to dotychczas cztery lata mojego życia. Żeby ukończyć to dzieło potrzebuję jeszcze pewnie dwóch lat. Autorem projektu wystroju organów jest Jurgen Mitschke z Niemiec (projekt przygotował bezpłatnie).

Nagrodę bp kieleckiego Kazimierza Ryczana - obraz Św. Rodziny wytłoczony w srebrnej blasze - otrzymała Honorata Gilman z Chorzowa za ornat ze sceną Zwiastowania i kontynuację tradycji hafciarskich. Ciesząc się z nagrody powiedziała KAI, że haftuje szaty liturgiczne od 15 lat. - To moja pasja. Sprawia mi to wielką radość. Szaty wykonuję według projektów Joanny Kempińskiej. Staramy się łączyć nowoczesność z tradycją. Motywy do naszych wizji czerpiemy z symboliki liturgicznej lub wzorów zabytkowych szat.

Centrum Targowe Kielce przyznało medal firmie Prais z Poznania za mikroprocesorowy napęd dzwonu. Wyróżniło także artystę rzeźbiarza Stanisława Bracha z Krakowa za krzyż wykonany w technice współczesnej ceramiki, siostrę Wiesławę Błażejczyk, felicjankę z Warszawy, absolwentka Akademii Sztuk Pięknych, za opracowanie znaków roku liturgicznego i przedstawienie tematu roku liturgicznego w formie internetowej.

Prymas Polski, który otwierał wystawę, obejrzał z zainteresowaniem 225 stanowisk targowych. Najbardziej interesował się haftem i gobelinami, ikonami, rzeźbą drewnianą i ceramiczną, fotografiami ukazującymi wyposażenie wnętrz kościołów oraz systemami osuszania murów świątyń. Ksiądz Prymas chętnie słuchał też brzmienia wystawianych organów. Od wystawców otrzymał świecę paschalną z ciemnego wosku i biały ornat z wizerunkiem św. Stanisława BM.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
5°C Piątek
wieczór
2°C Sobota
noc
3°C Sobota
rano
6°C Sobota
dzień
wiecej »

Reklama