Koloseum się sypie - dostanie "ochroniarzy"

Koloseum będzie pod specjalnym nadzorem - zdecydowało ministerstwo kultury Włoch, które po serii przypadków odpadnięcia kolejnych kawałków murów zapowiedziało stały monitoring zabytku czekającego na remont. Według resortu trzeba pilnie umocnić jego strukturę.

Skrupulatna obserwacja, a także niezbędne prace, które niebawem się rozpoczną, dotyczyć będą przede wszystkim tych fragmentów amfiteatru Flawiuszów, gdzie w ostatnim czasie zanotowano największe zniszczenia. Wielokrotnie od murów odpadły duże kamienie.

Decyzja włoskiego ministerstwa kultury o natychmiastowym przystąpieniu do działań świadczy, jak zauważają media, o powadze sytuacji. W opinii resortu nie można czekać ani chwili dłużej i dlatego postanowiono choć tymczasowo zaradzić sytuacji przeprowadzając najpilniejsze prace.

Koloseum niszczeje, władze Rzymu biją wręcz na alarm, że rozpada się na kawałki, a tymczasem trwają sądowe batalie, od których wyniku zależy to, czy po wielomiesięcznym opóźnieniu będzie mógł rozpocząć się kapitalny, kilkuletni remont. Pieniądze na ten cel - 25 milionów euro - wyłożył włoski przedsiębiorca Diego Della Valle. Zanim jednak prace się rozpoczęły, do sądów wpłynęło kilka pozwów, dotyczących między innymi decyzji o powierzeniu ich sfinansowania przez jedną tylko osobę. Na drogę sądową weszły też firmy wykluczone z udziału w robotach na poszczególnych etapach remontu.

Eksperci zapewniają jednocześnie, że przypadki odpadania kawałków murów w żadnym razie nie stanowią zagrożenia dla stabilności Koloseum. Na razie uznano, że trzeba zrobić wszystko, by zjawisko to zahamować. Szczególnemu monitoringowi poddane będą te miejsca, gdzie istnieje zagrożenie dla zwiedzających.

W związku z niekończącą się dyskusją na temat stanu starożytnego amfiteatru władze Wiecznego Miasta i urząd ochrony zabytków zapewniają, że podejmą wszystkie kroki, by zapewnić bezpieczeństwo w trakcie jego zwiedzania.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  29 30 1 2 3 4 5
  6 7 8 9 10 11 12
  13 14 15 16 17 18 19
  20 21 22 23 24 25 26
  27 28 29 30 31 1 2
  3 4 5 6 7 8 9
  22°C Niedziela
  noc
  18°C Niedziela
  rano
  26°C Niedziela
  dzień
  26°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »