![][1]Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk świętował 40-lecie święceń kapłańskich. W rozmowie abp Kowalczyk zaznaczył, że wraca pamięcią do wszystkich osób, które pojawiły się na drogach jego życia. Wyznał, że choć czas upływa szybko powołanie realizuje się w konkretnej rzeczywistości. - Dlatego trzeb [1]: zdjecia/kowalczyk1.jpg (Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk)
Nuncjusz apostolski abp Józef Kowalczyk świętował 40-lecie święceń kapłańskich. W rozmowie abp Kowalczyk zaznaczył, że wraca pamięcią do wszystkich osób, które pojawiły się na drogach jego życia. Wyznał, że choć czas upływa szybko powołanie realizuje się w konkretnej rzeczywistości. - Dlatego trzeba wkładać jak najwięcej wysiłku i ducha, aby to powołanie realizować jak najlepiej - stwierdził.
W swojej rodzinnej parafii w Jadownikach Mokrych abp Kowalczyk odprawił uroczystą Mszę św. Razem z abp. Kowalczykiem Mszę św. koncelebrowali: sekretarz generalny Episkopatu Polski bp Piotr Libera i biskup tarnowski Wiktor Skworc. Natomiast w bazylice katedralnej nuncjusz wysłuchał koncertu dedykowanemu jego osobie.
Nuncjusz otrzymał wiele życzeń i gratulacji. Bocheńscy chórzyści ofiarowali mu kosz herbacianych róż i swoje płyty kompaktowe, a przedstawiciele wiernych diecezji tarnowskiej - srebrny kielich, odlany z okazji 15. rocznicy beatyfikacji Karoliny Kózkówny. Abp Józef Kowalczyk jest pierwszą osobą pełniącą funkcję nuncjusza apostolskiego w powojennej Polsce, kiedy to w 1989 roku przywrócono pełne stosunki dyplomatyczne ze Stolicą Apostolską. Abp Kowalczyk kierował w 1992 roku przygotowaniami do nowego podziału administracyjnego Kościoła w Polsce.
Święcenia kapłańskie otrzymał w 1962 r. Po studiach w warmińskim seminarium duchownym "Hosianum" i w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim uzyskał dyplom doktorski z prawa kanonicznego na rzymskim Gregorianum. W latach 1969-78 pracował w Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów, a od 1978 zajmował się publikacją pism i przekładów obcojęzycznych dzieł Karola Wojtyły.
Był m.in. pracownikiem Kongregacji ds. Generalnego Sekretariatu Synodu Biskupów, asystował abp. Luigiemu Poggiemu, nuncjuszowi apostolskiemu ds. specjalnych pouczeń w podróżach do Polski, był organizatorem i kierownikiem Sekcji Polskiej w Sekretariacie Stanu.
Od 26 sierpnia 1989 pełni funkcję nuncjusza; sakrę biskupią przyjął 20 października 1989 r. z rąk Jana Pawła II. Jego dewizą biskupią jest: "Fiat voluntas Tua" ("Bądź wola Twoja"), natomiast dewizą życiową jest "Co masz zrobić jutro, zrób natychmiast". Jest arcybiskupem tytularnym Heraklei, dziekanem korpusu dyplomatycznego akredytowanego w Polsce. Jest także doktorem prawa kanonicznego, adwokatem Roty Rzymskiej, archiwistą Tajnego Archiwum Watykańskiego.
Do ulubionych lektur abp Kowalczyka należą pisma Jana Pawła II, poezja Norwida i teksty Wincentego Witosa. Jest miłośnikiem piłki nożnej, lubi jazdę samochodem i szybkie spacery.
Nuncjusz jest oficjalnym przedstawicielem Papieża i Stolicy Apostolskiej w danym państwie i wobec Kościoła lokalnego. Nie wchodzi jednak w skład miejscowej Konferencji Episkopatu, choć może uczestniczyć w jej obradach. Jego obecność jest wymagana szczególnie, gdy omawiane są kandydatury biskupów, tworzenie nowych diecezji i zmiana granic już istniejących, wreszcie we wszystkich kwestiach związanych z konkordatem i innymi umowami z państwem.
W niektórych przypadkach pracownik może odmówić pracy w święta.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.