Rok Sługi Bożej Pauliny Jarico, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary, 80. rocznica śmierci Jeanne Bigard, założycielki Dzieła św. Piotra Apostoła, oraz znaczenie nowoczesnych technik komunikacji w dziele animacji misyjnej – to główne tematy Zebrania Krajowego Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, które odbyło się 7 lutego w Warszawie.
Podczas zjazdu dyrektorzy diecezjalni wysłuchali także sprawozdania finansowego za ubiegły rok oraz zapoznali się z najnowszymi inicjatywami. Podjęto decyzję, że tematem tegorocznej Niedzieli Misyjnej będą słowa „Boże Miłosierdzie dla całego świata”. W 2014 roku mija 80. rocznica śmierci Jeanne Bigard, założycieli Dzieła św. Piotra Apostoła.
- Dużo łatwiej jest nam wspierać konkretną parafię, gdzie pracują polscy misjonarze, formację katechistów, czy ośrodki zdrowia, podczas gdy znacznie trudniej wyobrazić sobie seminarzystów, którzy muszą z czegoś się utrzymywać i kształcić – zauważył dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce, ks. prałat Tomasz Atłas. Jego zdaniem , potrzeba dziś także formować przyszłych kapłanów w duchu służby i odpowiedzialności za cały Kościół powszechny. Rocznica jest wiec okazją aby zwrócić na to naszą uwagę – podkreślił.
W trakcie zebrania podsumowano także ‘Rok Sługi Bożej Pauliny Jarico’, założycielki Dzieła Rozkrzewiania Wiary. – Jednym z najważniejszych owoców tego czasu jest powołanie Stowarzyszenia Żywego Różańca i zatwierdzenia jego statutu przez Konferencję Episkopatu Polski. Będzie to konkretne narzędzie współpracujące z Papieskimi Dziełami Misyjnymi na polu informacji o dziele które zostawiła nam Paulina Jarico’. W wielu miejscach podjęto także modlitwę o jej beatyfikację – zaznaczył ks. Atłas.
Mówiąc o potrzebie wykorzystania nowoczesnych technologii w dziele animacji misyjnej ks. Grzegorz Wita z archidiecezji katowickiej wyróżnił trzy płaszczyzny: informacyjną, komunikacyjną oraz formacyjną. – Moje doświadczeni pokazuje, że za pomocą stron internetowych, Facebooka, czy Twittera znacznie szybciej można dotrzeć z różnymi treściami do ludzi, zwłaszcza młodych, oraz zaangażować ich w konkretne inicjatywy. Dotychczas wykorzystaliśmy te środki komunikacji np. do akcji „Różańcowy Most Misyjny”, czy obecnie konsultujemy tą drogą folder na Wielki Post – dzielił się ks. Wita.
Podjęto również decyzję w sprawie tematu tegorocznej Niedzieli Misyjnej. Będzie ona przebiegała pod hasłem „Boże Miłosierdzie dla całego świata”. - Chcemy pokazać ogrom Bożego Miłosierdzia, który udziela się ludzkości w poszczególnych miejscach globu za sprawą posługi misyjnej. Wielu kapłanów, osób zakonnych i świeckich właśnie w duchu Bożego Miłosierdzia podejmują opiekę nad chorymi , bezdomnymi, czy dziećmi ulicy - zauważył dyrektor PDM.
W tym roku mija także 20 lat jak po polskich wioskach i miastach w wielu diecezjach wędrują kolędnicy misyjni . – W związku z tym zdecydowaliśmy, że wystąpimy do Ojca Świętego Benedykta XVI z prośbą aby objął to Dzieło swoją modlitwą – poinformował ks. prał Atłas. Ma nadzieję, że papież udzieli im także swojego osobistego błogosławieństwa.
Dane te podał we wtorek wieczorem rektor świątyni ksiądz Olivier Ribadeau Dumas.
„Będziemy działać w celu ochrony naszych interesów gospodarczych”.
Propozycja amerykańskiego przywódcy spotkała się ze zdecydowaną krytyką.
Strona cywilna domagała się kary śmierci dla wszystkich oskarżonych.
Franciszek przestrzegł, że może ona też być zagrożeniem dla ludzkiej godności.
Dyrektor UNAIDS zauważył, że do 2029 r. liczba nowych infekcji może osiągnąć 8,7 mln.