Reklama

Nie tylko o integracji

W Warszawie zakończyły się dwudniowe obrady 327. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Zbiegły się one z historycznym momentem wejścia Polski do Unii Europejskiej i właśnie tematyka integracji zdominowała obrady biskupów.

Reklama

O chrześcijańską Europę

Episkopat Polski wystosował specjalny list do Bertie Aherna, premiera Irlandii, która przewodniczy obecnie Unii Europejskiej. Domaga się w nim odwołania do Boga i uwzględnienia roli chrześcijaństwa w projekcie przyszłego Traktatu Konstytucyjnego. Stanowisko to zostało wyrażone także w komunikacie z obrad, w którym czytamy m.in., że "biskupi polscy oraz przedstawiciele katolików świeckich zdecydowanie podtrzymują wyrażane już wcześniej stanowisko, postulując potrzebę odwołania do Boga i uwzględnienia roli chrześcijaństwa w projekcie przyszłego Traktatu Konstytucyjnego". W rozmowie z KAI sekretarz generalny KEP bp Piotr Libera podkreślił, że biskupi polscy popierają w swym apelu prośby, które od wielu miesięcy kieruje wobec twórców Traktatu Konstytucyjnego Unii Europejskiej Jan Paweł II. Chodzi o uwzględnienie w treści Traktatu odniesienia do chrześcijańskich korzeni Europy. W czasie dyskusji nad apelem polscy biskupi podkreślali, że brak takiego odniesienia byłby nie tylko niesprawiedliwością, ale także zafałszowaniem prawdy. - Konstytucja, która z natury rzeczy powinna obejmować wszystkie podstawowe wartości, w tym prawdę, nie może tej prawdy fałszować - podkreślił bp Libera. Polscy biskupi postulują także w apelu do rządu Irlandii, aby w Traktacie znalazło się wprost odniesienie do Imienia Bożego. - Nie możemy unikać odwołania do Boga, postulujemy, aby w Traktacie znalazło się odwołanie do Boga i do Jezusa Chrystusa - podkreślił sekretarz generalny KEP. Bp Libera przypomniał, że Episkopat Polski kieruje już drugi tego rodzaju list. Pierwszy wystosowany był 3 września ub.r. na ręce premiera Włoch Silvio Berlusconiego, bowiem wówczas Włochy przewodniczyły Unii. - Okopywanie się jest obce mentalności Kościoła a wiary nie można zamknąć do zakrystii - powiedział na konferencji prasowej abp Józef Michalik. Jego zdaniem dzień wejścia Polski do Unii Europejskiej oznacza nową nadzieję i nowe wyzwanie. Szansą Polski po wejściu w struktury UE jest konieczność nowej mobilizacji. - Będziemy iść naprzód razem z innymi, bo to ubogaca człowieka. Gdy padają granice, tworzy się szansa, by podkreślać swą tożsamość w nowy sposób, nie lufą karabinu skierowaną przeciwko komuś - mówił przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Wyjaśnił zarazem, że jeśli nowa sytuacja ma być twórcza, trzeba być czujnym. Roztropna uwaga, samokrytycyzm oraz zaufanie do Boga i ludzi będą tu najlepszymi przewodnikami. Przestrzegł, by nie łudzić Polaków "mirażem przyszłości bez trudności", choć - jak zaznaczył - nie należy się ich bać.

Goście z 18 krajów Europy

Polacy, w tym także Kościół katolicki, nie muszą obawiać się wejścia do Unii Europejskiej. Przeciwnie, jest to wielka szansa zarówno dla nich, jak i dla Kościoła na naszym kontynencie - w ten sposób biskupi z 18 krajów europejskich, zaproszeni na obrady Konferencji Episkopatu Polski, komentowali wejście Polski do Unii Europejskiej. Jak podkreśla komunikat wydany po zakończeniu obrad, "duchową więź" z Polakami wyrazili biskupi z państw od wielu lat należących do Unii Europejskiej - z Finlandii, Francji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Niemiec i Włoch, a także wstępujących wspólnie z nami do struktur unijnych - z Czech, Litwy, Łotwy, Słowenii, Słowacji i Węgier.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama