Nie tylko o integracji

W Warszawie zakończyły się dwudniowe obrady 327. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Zbiegły się one z historycznym momentem wejścia Polski do Unii Europejskiej i właśnie tematyka integracji zdominowała obrady biskupów.

Przyjechałem prosić o alumnów

Z prośbą o posyłanie alumnów, którzy mogliby w przyszłości podjąć pracę duszpasterską w archidiecezji Chicago zwrócił się do biskupów zebranych na 327. Zebraniu Plenarnym Konferencji Episkopatu Polski 1 maja w Warszawie bp Tomasz Paprocki. Jest on biskupem pomocniczym w Chicago, wikariuszem regionu, w którym mieszka największa liczba Polaków, oraz diecezjalnym delegatem arcybiskupa Chicago kard. Francisa George'a do spraw Polonii. Bp Paprocki poinformował Episkopat Polski o pracy Seminarium im. Biskupa Abramowicza w Chicago. Inicjatywę utworzenia ośrodka przygotowującego alumnów z Polski do pracy w parafiach archidiecezji Chicago podjął na krótko przed śmiercią w 1999 r. tamtejszy biskup pomocniczy Alfred Abramowicz. Chicago jest największym po Warszawie skupiskiem Polaków. Według spisu ludności z 2000 roku, w stanie Illinois żyją 933 tys. osób polskiego pochodzenia, większość w regionie Chicago. - Wszyscy ci ludzie pochodzą z Waszych diecezji, może nawet niektórzy z nich są członkami Waszych rodzin; są gorliwymi katolikami, którzy chcą uczestniczyć w Mszy św. po polsku, wysłuchać polskiego kazania i wyspowiadać się w swoim ojczystym języku - mówił bp Paprocki. Poinformował, że obecnie w archidiecezji Chicago jest 45 kościołów, w których w każdą niedzielę sprawowana jest liturgia w języku polskim. Jednak liczba kapłanów jest za mała i kard. George niepokoi się, że jeśli zabraknie księży polskojęzycznych, którzy zapewnią opiekę duszpasterską dla Polaków, "istnieje ryzyko utraty wiernych na rzecz Kościołów protestanckich lub innych, jak np. Polski Kościół Narodowy". By temu zapobiec, kardynał przekazał milion dolarów z funduszy archidiecezjalnej "Kampanii Milenijnej" na wsparcie programu kształcenia polskich seminarzystów w Seminarium im. Biskupa Abramowicza w Chicago. Do Seminarium im. Biskupa Abramowicza, którego rektorem jest ks. Andrzej Iżyk z diecezji tarnowskiej, przyjmowani są alumni, którzy ukończyli filozofię, a więc dwa lata seminarium w Polsce. Przez rok uczą się oni języka angielskiego i poznają amerykańską kulturę na uniwersytecie Illinois w Chicago. Po zdaniu egzaminu z języka angielskiego kontynuują studia teologiczne w Archidiecezjalnym Seminarium Duchownym w Mundelein. W tym roku kształcą się w nim studenci z 45 diecezji z ośmiu różnych państw.

Czy Rycerze Kolumba przybędą do Polski?

Działalność Rycerzy Kolumba, największej na świecie organizacji katolików świeckich, skupiającej prawie 1,7 mln mężczyzn, przedstawił na forum Konferencji Episkopatu Polski stojący na czele tego amerykańskiego stowarzyszenia Naczelny Rycerz Carl Anderson. - Jesteśmy w Polsce otwarci na różne ruchy i wspólnoty - powiedział KAI przewodniczący KEP abp Józef Michalik. Dodał, że Naczelny Rycerz nie powiedział wprost, że chciałby, aby ten "świecki zakon" działał także w naszym kraju. - Nie byłoby źle, gdyby tak się stało. Jest to jedna z form budzenia odpowiedzialności laikatu przez formację do obecności chrześcijaństwa w nowoczesnym świecie - wyjaśnił metropolita przemyski. Jego zdaniem jest to bardzo ciekawa organizacja, mająca wiele dokonań i dająca bardzo nowoczesne odpowiedzi na wyzwania współczesnego świata, np. w formie ubezpieczeń. Bardzo wymowny jest - według niego - fakt, że Rycerze Kolumba kontaktują się zarówno z politykami jak i prostymi ludźmi. Liczący ponad 1,6 mln członków Rycerze Kolumba są największą katolicką organizacją świecką na świecie. Założył ją w marcu 1882 r. proboszcz parafii w New Haven, w stanie Connecticut, ks. Michael J. McGivney. Jego celem od początku były: propagowanie zasad Kościoła w życiu rodzinnym, pomoc wzajemna oraz działalność ubezpieczeniowa chroniąca przyszłość rodzin Rycerzy w razie nieszczęśliwego wypadku. Dziś jest to jedno z pięciu najlepszych tego typu ubezpieczeń na świecie. Wartość ich polis ubezpieczeniowych wynosi ponad 50 miliardów dolarów.
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
6°C Piątek
rano
13°C Piątek
dzień
14°C Piątek
wieczór
11°C Sobota
noc
wiecej »