Reklama

Nie tylko o integracji

W Warszawie zakończyły się dwudniowe obrady 327. zebrania plenarnego Konferencji Episkopatu Polski. Zbiegły się one z historycznym momentem wejścia Polski do Unii Europejskiej i właśnie tematyka integracji zdominowała obrady biskupów.

Reklama

Po raz pierwszy zebraniem kierował nowy przewodniczący KEP - abp Józef Michalik. Tradycyjnie już gośćmi wiosennej sesji byli przedstawiciele Episkopatów krajów europejskich. 2 maja biskupi wezmą udział w wielkiej celebrze na Polach Wilanowskich, podczas której Prymas Polski zawierzy Bożej Opatrzności Polskę w Europie. Oprócz problematyki unijnej biskupi rozmawiali także o duszpasterstwie Polonii i Polaków poza granicami kraju, Akcji Katolickiej oraz fundacji "Dzieło Nowego Tysiąclecia". Tradycyjnie już, gośćmi wiosennej sesji byli biskupi z 18 krajów europejskich. - Nie obawiajcie się Unii, potrzebujemy was - mówili do Polaków. Niewykluczone, że wkrótce do Polski dotrą Rycerze Kolumba - stowarzyszenie z USA, które zaprezentowało się na forum Episkopatu Polski.

Zmiany radach i komisjach Episkopatu

Metropolita wrocławski abp Marian Gołębiewski został nowym członkiem Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski, na miejsce abp. Stanisława Gądeckiego, który po wyborze w marcu br. na funkcję wiceprzewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski został członkiem tego gremium z urzędu. Radę Stałą tworzy 11 biskupów, z urzędu przewodniczący KEP, jego zastępca i sekretarz generalny oraz ośmiu biskupów diecezjalnych, wybranych przez Zebranie Plenarne. Obecnie w skład Rady Stałej wchodzą: abp Józef Michalik - przewodniczący KEP, abp Stanisław Gądecki wiceprzewodniczący KEP, bp Piotr Libera - sekretarz generalny KEP, abp Tadeusz Gocłowski, abp Henryk Muszyński, abp Alfons Nossol, abp Damian Zimoń, abp Marian Gołębiewski bp Sławoj Leszek Głodź, bp Kazimierz Ryczan i bp Stanisław Wielgus. Rada przygotowuje sprawy, którymi ma się zająć Zebranie Plenarne, czuwa nad wykonaniem decyzji Konferencji, koordynuje prace Komisji, w szczególnych przypadkach - gdy wymaga tego dobro Kościoła albo wiernych - może zająć stanowisko w sprawach publicznych. Biskupi odnowili również sześcioosobowy skład Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu ze strony Kościoła na nową, pięcioletnią kadencję. Współprzewodniczącym tego gremium został biskup płocki Stanisław Wielgus. W skład Komisji weszli również: metropolita gdański abp Tadeusz Gocłowski, metropolita lubelski abp Józef Życiński, biskup toruński Andrzej Suski, biskup sandomierski Andrzej Dzięga i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski bp Piotr Libera. Umocowaniem prawnym dla działania Komisji Wspólnej jest ustawa o stosunku państwa do Kościoła katolickiego w RP z 17 maja 1989 r. Stwierdza się tam m.in. że Komisja Wspólna Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski składa się z przedstawicieli rządu i Episkopatu w uzgodnionej liczbie na zasadzie parytetu, ma też dwóch równoprawnych przewodniczących. Jej zadaniem jest rozpatrywanie problemów związanych z rozwojem stosunków między państwem i Kościołem oraz sprawy interpretacji ustawy o stosunku państwa do Kościoła i jej wykonywania. Ponadto biskupi wybrali nowy skład Rady Ekonomicznej na nową pięcioletnią kadencję. Znaleźli się w niej: bp Wiktor Skworc, bp Stanisław Napierała i bp Marian Duś. Zadaniem Rady Ekonomicznej jest wskazywanie ekonomowi Episkopatu sposobu zarządzania majątkiem KEP. Biskupi wyłonili także na pięcioletnią kadencję Komisję Rewizyjną, w składzie: bp Kazimierz Nycz, bp Andrzej Dzięga i bp Jan Styrna. Zadaniem tej Komisji jest kontrolowanie budżetu KEP i sekretariatu KEP oraz ekonoma Episkopatu. Członkowie zarówno Komisji Rewizyjnej, jak i Rady Ekonomicznej spośród siebie wybiorą przewodniczących.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama