Reklama

Dzisięć lat budowania

Największa świątynia katolicka w Polsce - bazylika w Licheniu k. Konina została poświęcona w sobotę podczas Mszy św. z udziałem Episkopatu Polski. W uroczystości uczestniczyło kilkadziesiąt tysięcy osób z całej Polski. (foto)

Reklama

Nie mam pieniędzy

Sześć lat temu ksiądz Makulski znów wprawił wszystkich w zdumienie. Obwieścił, że wstrzymuje budowę bazyliki, bo skończyły mu się pieniądze. - Myślałem, że moi rodacy bardziej przejmą się tą sprawą. Niestety, nie umiemy się zjednoczyć wokół wielkich rzeczy. Liczyłem zwłaszcza na bogatych sponsorów. Sprawy nie podchwycił też Episkopat ani władze świeckie. Wszystkie środki wyżebrałem od przyjeżdżających do Lichenia pielgrzymów - żalił się w sierpniu 1998 roku dziennikarzowi Katolickiej Agencji Informacyjnej. Bazylikę wznoszono jednak dalej. W czerwcu następnego roku do Lichenia przyjechał Papież i poświęcił trwającą budowę. - Patrzę z podziwem na tę ogromną budowlę, która w swoim rozmachu architektonicznym jest wyrazem wiary i miłości do Maryi i Jej Syna. Bogu niech będą dzięki za tę Świątynię - powiedział Jan Paweł II. Mimo że dziś świątynia jest gotowa, ksiądz Makulski nie kryje rozczarowania: - Miałem nadzieję, że na wotum narodu złożą się wszyscy, a tylko zgromadzenie mi pomogło.

Francuzi: wspaniała

Do licheńskiej bazyliki wchodzi się po 33 stopniach. - Bo tyle lat żył na ziemi Chrystus - objaśnia ksiądz Makulski. Od początku myślał o tradycyjnej architekturze. Wybrał projekt pięcionawowej bazyliki Barbary Bieleckiej, architekta z Gdańska. Wcześniej odrzucił kilka innych. Barbara Bielecka w książce wydanej przez księży marianów: "Kiedy projektowałam, wiedziałam, że to będzie wotum narodu polskiego na rok 2000. Przecież to bardzo podniosła rzecz. A nikt nie gra wielkiego koncertu w swetrze, na luzie, z rozpuszczonymi kędziorkami, tylko wciska się we frak, chociaż jest bardzo wielkim dyrygentem. (...). Nie można Panu Bogu na urodziny wyczynić czegoś, co jest modernistyczne". Do projektu pani architekt kustosz przemycił kilka własnych pomysłów. Chciał, żeby bazylika miała też coś z polskiego charakteru. Dlatego do budowy użyto cegły o żółtym odcieniu, żeby pielgrzym miał wrażenie, że wchodzi w falujący łan zboża. Wrażenie to mają potęgować wielkie okna, wypełnione złotawo-bursztynowym szkłem. Jest ich 365, tyle co dni w roku. - Magnifique! Wspaniała - Michele, Francuzka w średnim wieku, nie może ukryć podziwu dla świątyni. Przyjechała do Lichenia z Lionu we Francji. Licheńską bazylikę przyrównuje do Lourdes, gdzie Matka Boża niemal w tym samym czasie objawiła się św. Bernadetcie. - Tres magnifique! - przerywa matce jej dorastająca córka.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
2°C Wtorek
rano
wiecej »

Reklama