"Drogi Jorge, cieszymy się, że się zgodziłeś"

Wybór „pierwszego papieża amerykańskiego i argentyńskiego napełnia nas radością”. Tak na konferencji prasowej w Buenos Aires powiedział dziennikarzom bezpośredni następca kard. Jorge Bergoglio na stanowisku przewodniczącego Konferencji Biskupów Argentyny.

Abp José María Arancedo poinformował, że przesłał Ojcu Świętemu w imieniu episkopatu telegram następującej treści: „Drogi Jorge, cieszymy się radością płynącą z wiary w Jezusa Chrystusa, Pana historii, że zgodziłeś się służyć Kościołowi jako następca św. Piotra. Powierzam Twą posługę wstawiennictwo Matki Bożej czczonej w Luján” – pisze do nowego papieża metropolita Santa Fe de la Vera Cruz.

Przewodniczący episkopatu wezwał też biskupów, by w Argentynie z wdzięcznością polecano Bogu posługę Franciszka. W wysłanym do każdego z nich liście zachęca, by w najbliższą niedzielę w diecezjach całego kraju modlono się w tej intencji na wszystkich Mszach.

Podczas tej samej konferencji prasowej o dotychczasowym arcybiskupie Buenos Aires mówił wikariusz generalny stołecznej archidiecezji. „Kardynałowie na konklawe uwzględnili aktualny moment Kościoła – powiedział bp Joaquín Sucunza. – Głosowali oni w wielkiej wolności, w atmosferze głęboko religijnej, nie ulegając naciskom. Liczyli się z Bogiem i z własnym sumieniem”. Hierarcha, który przez 12 lat był biskupem pomocniczym kard. Bergoglio, nazwał go człowiekiem wielkiej wiary i modlitwy. Podkreślił jego troskę o księży, o osoby w podeszłym wieku, o ubogich. „Położył on nacisk na zadania misyjne Kościoła w naszym mieście” – stwierdził wikariusz generalny archidiecezji Buenos Aires.

Na konferencji prasowej zabrał też głos inny tamtejszy biskup pomocniczy Eduardo García. Mówił o Franciszku jako pasterzu ufającym modlitwie powierzonych mu wiernych. Wyraził przekonanie, że teraz wspierać go będzie modlitwa całego Kościoła i wszystkich chrześcijan.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
28 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
0°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
1°C Wtorek
noc
wiecej »