Zobowiązanie, czyli Europejska Karta Młodych Chrześcijan

Zaangażowanie młodych w budowanie naszego kontynentu, wiernego swym korzeniom i dziedzictwu chrześcijańskiemu, jest tematem Europejskiej Karty Młodych Chrześcijan Europy "Zobowiązanie".

Jej tekst, przygotowany przez młodzież naszej części świata na zakończenie jej pielgrzymki do Santiago de Compostela 7 sierpnia, przedstawili młodzi 2 września Janowi Pawłowi II w Loreto, a ogłosiło Biuro Prasowe Stolicy Świętej 4 bm. Publikujemy cały tekst tego dokumentu:

El Compromiso (Zobowiązanie). Europejska Karta Młodych Chrześcijan Europy

"Europo, odnajdź samą siebie. Bądź sobą!" (Jan Paweł II, Santiago de Compostela, 1982) Młodzi, budujcie śmiało Europę nadziei, wierną własnym korzeniom, krainę, gdzie wszyscy znajdą gościnność, solidarność i pokój" (Jan Paweł II, Piana di Montorso, 1995)

Nasza droga

Przybyliśmy jako pielgrzymi do Santiago de Compostela z różnych krajów Europy. Zastanawialiśmy się wspólnie nad naszym świadczeniem o Chrystusie dla Europy nadziei. Robiliśmy to w miejscu, które znajduje się u korzeni tożsamości europejskiej: przy grobie Jakuba Apostoła narody spotkały się i nauczyły się poznawać się i współżyć ze sobą. Nazajutrz po drugiej wojnie światowej - w 1948 roku - tysiące młodych z całej Europy spotkali się tutaj, aby wspólnie marzyć o przyszłości pokoju, zjednoczeni tą samą wiarą. Wiele z tych marzeń stało się rzeczywistością, inne trzeba jeszcze zrealizować. Chcemy podjąć to dziedzictwo, aby nadać duszę chrześcijańską procesowi integracji europejskiej. Dlatego jesteśmy świadomi, że należy uwierzyć młodym i pozwolić im, aby działali na rzecz rozwoju kontynentu, otwierając przed nimi pole odpowiedzialności w życiu politycznym, społecznym, gospodarczym i kościelnym. Chcemy Europy gościnnej, solidarnej, która szanuje, rozumie i jest zdolna do integracji, która pracuje dla pokoju i wolności i która jest świadoma własnej przeszłości. Myślimy o Europie, zbudowanej na wartościach wielkoduszności i dawania samej siebie, wartościach życia wewnętrznego i szczerego poszukiwania prawdy. Wierzymy, że godność osoby ludzkiej zajmuje centralne miejsce, chcemy poszanowania prawa do życia, myślimy, że rozwój każdej jednostki powinien się dokonywać w łonie prawdziwej rodziny. Uważamy, że tego rodzaju wartości winny być chronione przed zagrożeniami ze strony indywidualizmu, konsumizmu, relatywizmu etycznego i powierzchowności.

Kroki do zrobienia

Europa jutra będzie musiała stawić czoła licznym wyzwaniom: my jako młodzi chrześcijanie czujemy się powołani w sposób szczególny niektórych z nich.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
25 26 27 28 29 30 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31 1 2 3 4 5
19°C Sobota
wieczór
15°C Niedziela
noc
12°C Niedziela
rano
12°C Niedziela
dzień
wiecej »