Reklama

Zobowiązanie, czyli Europejska Karta Młodych Chrześcijan

Zaangażowanie młodych w budowanie naszego kontynentu, wiernego swym korzeniom i dziedzictwu chrześcijańskiemu, jest tematem Europejskiej Karty Młodych Chrześcijan Europy "Zobowiązanie".

Reklama

Ruchliwość i dialog międzykulturalny

Żyjemy w coraz mniejszym świecie, w którym szybko się przesuwamy, wymieniając się kulturami i formacją stosownie do języków nowych i oryginalnych. Wielu młodych przemieszcza się z powodu nauki lub pracy; inni ze względu na turystykę; jeszcze inni dlatego, że szukają "ziemi obiecanej". Chcemy, aby nie było to okazją do zagubienia czy konfliktu, ale aby umożliwiało odnalezienie samych siebie w zderzeniu z innymi. Sądzimy, że konieczne będzie budowanie kultury "europejskiej", aby móc współpracować z narodami kontynentu i rozmawiać z kulturami wschodu i południa świata. Zobowiązujemy się przyjąć każdą osobę, cenić wysoko okazje do kontaktu między narodami, którymi już dysponujemy i tworzyć nowe sieci stosunków, aby pomagały one przezwyciężać przeszkody kulturalne, rozwijając zrozumienie wzajemne za pośrednictwem języków sztuki, muzyki, sportu, religii.

Wychowanie, formacja i zatrudnienie

Istnieją ustalone i pozytywne doświadczenia wymiany studenckiej, które pozwalają przewidywać przyszły system formacji kontynentalnej. Uznajemy także tendencję do jeszcze większej ruchliwości młodych pracowników na szczeblu europejskim. Pragniemy wspólnego rynku idei wolnych i możliwych do przyjęcia w szkolnym systemie oświatowym, zdolnym do zapewnienia integralnego wzrostu osoby, w wymiarach ludzkim, kulturalnym, społecznym i duchowym, a także zdolnym do towarzyszenia młodym w nowych sposobach przystępowania do pracy. Zobowiązujemy się do wspierania kultury wartości ludzkich i chrześcijańskich, aby mogła wzrastać świadomość europejska w środowiskach formacyjnych i do kształtowania wychowawców dla przyszłych pokoleń.

Rodzina

W doświadczeniu wielu młodych rodzina odgrywa rolę jako komórka stabilizacji i szkoła wartości dla własnego wzrostu osobowego. Inni jednak przeżywają, często w cierpieniu, niestałość więzów uczuciowych. Pragniemy Europy, w której dzieci będą mogły wzrastać w środowisku pogodnym, gwarantowanym i wspieranym przez odpowiednią politykę rodzinną, nastawioną szczególnie na młode małżeństwa. Jako obywatele zobowiązujemy się do troski o rodzinę opartą na małżeństwie; jako dzieci zobowiązujemy się do przeżywania jej jako miejsca współżycia, pełnego szacunku między pokoleniami; jako młodzi zobowiązujemy się do wychowywania się do wzajemnego daru oraz do budowania związków opartych na odpowiedzialności za drugą osobę i za wspólnotę, w której się żyje.

Obywatelskość i uczestnictwo

Unia Europejska stała się owocem płodnej pracy politycznej, która pozwoliła zharmonizować ustroje prawno-polityczne krajów bardzo zróżnicowanych. Pragniemy, aby coraz bardziej było wspierane mieszanie się "od dołu" obywateli europejskich, zwłaszcza młodych. Zobowiązujemy się do przezwyciężania postawy indywidualistycznej w dziedzinie praw człowieka, do uznania, rozwijania i doceniania obecności osób w ramach tych pośrednich realiów obecności społecznej (rodziny, stowarzyszenia, wspólnoty religijne, organizacje...), które są miejscami doświadczania i dojrzewania demokracji.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Autoreklama

Autoreklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
2°C Poniedziałek
rano
3°C Poniedziałek
dzień
3°C Poniedziałek
wieczór
2°C Wtorek
noc
wiecej »

Reklama