Zaangażowanie młodych w budowanie naszego kontynentu, wiernego swym korzeniom
i dziedzictwu chrześcijańskiemu, jest tematem Europejskiej Karty Młodych
Chrześcijan Europy "Zobowiązanie".
Do dorosłych
Nie bójcie się być dorosłymi! Potrzebujemy osób, które by nam towarzyszyły i stały się wzorami życia. Chcemy ustanowić stały dialog, aby dzielić doświadczenia i pragnienia, aby razem współpracować, zdając sobie sprawę, że to my poprowadzimy naprzód budowę Europy.
Prosimy was, abyście zaufali młodym i wspierali nas, pozostawiając wam pobudzanie naszej młodości. Wiemy, że inne kontynenty spoglądają na Europę i na jej młodych, oczekując odważnej odpowiedzi na wyzwania, jakie trzecie tysiąclecie stawia ludzkości. Czujemy, że z Bożą pomocą zaczniemy budować Europę nadziei, odpowiadając na wezwanie Chrystusa z tym samym entuzjazmem, jak apostoł Jakub: możemy to zrobić!
Monte do Gozo (Góra Radości), 7 sierpnia 2004.
Pozdrowienia młodych dla Ojca Świętego
Ojcze Święty,
Jesteśmy przedstawicielstwem młodych Europejczyków.
Wymyśliliśmy, napisaliśmy a teraz wręczamy to nasze orędzie młodych chrześcijan Europy. Chodzi o krótki akt zobowiązania, który wyraża to, co czujemy, myślowo i konkretnie, jako obywatele i wierzący wspólnoty europejskiej.
Stoimy w obliczu pewnych wyzwań, które dotykają naszego kontynentu: od dialogu międzykulturowego do pokoju i rozwoju, od rodziny do bycia obywatelami, od wychowania po zatrudnienie.
Są to tematy, które angażują nas osobiście i które wymagają naszej mądrości i namiętności. Dlatego postanowiliśmy stawić im czoła i odczytać je w kluczu interpretacyjnym nadziei, tak jak to wskazał nam Wasza Świątobliwość w "Ecclesia in Europa" i jak w 1995 r. prosił o działanie młodzież zgromadzoną w Loreto na spotkaniu "Eur-hope".
W ciągu tych dziesięciu lat próbowaliśmy podjąć to zaproszenie do "budowy Europy Nadziei". Rosła nasza świadomość jako obywateli europejskich, marzyliśmy o Europie Nadziei, którą teraz przemierzamy naprawdę.
W sierpniu byliśmy w Santiago de Compostela z pielgrzymką młodych Europejczyków i napisaliśmy to przesłanie, przybyliśmy do Loreto, gdzie przedstawiamy je uczestnikom krajowego spotkania Włoskiej Akcji Katolickiej; ruszamy w drogę na Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii, w Niemczech. Tam będziemy dzielić się tym orędziem ze wszystkimi młodymi ze świata. Prosimy o Twoje święte błogosławieństwo Ojca.
Spoglądać na Europę z nadzieją oznacza spoglądać na cały świat z nadzieją, odpowiadając na wezwanie Chrystusa z tym samym entuzjazmem apostoła Jakuba: MOŻEMY TO ZROBIĆ!
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
» | »»