Przygotowania do XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii oraz dyskusja nad
kierunkami katechizacji młodych - to główne tematy Krajowego Forum Młodych,
które odbyło się od 10 do 12 września w Siedlcach.
Przybyły na nie osoby reprezentujące wszystkie polskie diecezje, a więc kapłani – diecezjalni koordynatorzy oraz przedstawiciele zgromadzeń zakonnych, ruchów i stowarzyszeń młodzieżowych.
Podczas Forum, obok wspólnej modlitwy i zabawy, odbywały się sesje plenarne. Ich uczestnicy zastanawiali się nad kondycją polskiej młodzieży, propozycją kierowaną do młodych ze strony Kościoła, tematyką i organizacją XX Światowych Dni Młodzieży w Kolonii, projektem "Polskie dary serca" oraz zadaniami, które stoją przed sztabami diecezjalnymi obecnymi na ŚDM. Trzydniowemu spotkaniu, które odbyło się w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Siedleckiej, przewodniczył bp Henryk Tomasik - delegat KEP ds. Światowych Dni Młodzieży, a gościem specjalnym był abp Damian Zimoń - przewodniczący Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski. Było to drugie spotkanie, pierwsze odbyło się w czerwcu br.
Inicjatorem i przewodnikiem ŚDM jest papież, ale ich organizatorem jest młodzież. Światowe Dni Młodych to czas dziękczynienia za tajemnicę odkupienia. Jest to związane z tajemnicą krzyża, tajemnicą ofiary Chrystusa – powiedział podczas Forum, bp Henryk Tomasik. Ojciec Święty w Niedzielę Wielkanocną w 1984 roku wręczył młodym ludziom krzyż - Krzyż Wielkiego Jubileuszu, który znajdował się w bazylice Świętego Piotra. Stał się on Krzyżem ŚDM, wokół którego gromadzą się młodzi dziękując za Chrystusa i wybierając Go pod opieką Ojca Świętego na Pana i Zbawiciela.
"Przybyliśmy oddać Mu pokłon" (Mt 2,2)
To słowa, które Ojciec Św. uczynił mottem Orędzia na XX Światowy Dzień Młodzieży w Kolonii w 2005 roku. Ten fragment Ewangelii mówi o pokłonie Mędrców, którzy przybyli złożyć hołd Chrystusowi, uznając Go za Króla, Boga i Człowieka. Dary, które złożyli symbolizują wiarę. Ojciec Święty przypomina, że uwielbienie dla Chrystusa to właśnie złożenie daru: z modlitwy, czynu, daru z siebie, także odnalezienia miejsca i posługi we wspólnocie. Ojciec Św. podkreśla, aby młodzi w Kolonii złożyli dar ze swojego istnienia, ze swojej wolności, z konkretnych postanowień, z dobra wyświadczanego drugiemu człowiekowi, aby złożyli świadectwo wiary i objęli swą modlitwą wielki problem powołań na Wschodzie i na Zachodzie, o czym przypomniał podczas Krajowego Forum Młodych, bp Tomasik.
Nad programem formacyjnym pracował sztab osób: zespół duszpasterzy, osób świeckich, przedstawicieli młodzieży. Dla katechetów szkół ponad gimnazjalnych są przygotowane konspekty comiesięcznych katechez. W parafiach i duszpasterstwach będzie proponowanych 6 etapów formacji i zadanych sześć ważnych pytań młodemu człowiekowi: m.in. o Chrystusa, o odwagę, o miłość, o jedność...
Więcej na następnej stronie
«« | « |
1
|
2
|
3
|
»
|
»»