Sesja naukowa na Uniwersytecie Warszawskim, wręczenie Nagród TOTUS i
ogólnopolska zbiórka na rzecz uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin to główne
elementy IV Dnia Papieskiego obchodzonego 9 i 10 października pod hasłem "Jan
Paweł II - pielgrzym pokoju".
Komentując Ewangelię, która opisuje uzdrowienie trędowatego, kaznodzieja zwrócił uwagę, że dziś brakuje odwagi, by uznać związek między grzechem a chorobą. - Wielu ludzi nie ma odwagi mówić, że wstrzemięźliwość ratuje przed wieloma chorobami - alkoholizmem, nikotynizmem, uzależnienia od seksu. Permisywizm odbiera odporność w dziedzinie moralnej - podkreślił kard. Glemp.
Koncert na Placu Zamkowym
Zwieńczeniem tegorocznych obchodów Dnia Papieskiego był uroczysty koncert na warszawskim Placu Zamkowym. Uczestniczyli w nim wybitni artyści z Polski i z zagranicy. Teksty Jana Pawła II recytował Andrzej Seweryn, zaś dzięki telemostowi łączono się z miastami, które przed 25 laty odwiedził Papież. W transmitowanym w Programie 1 TVP i TV Polonia koncercie wystąpili tak znani artyści jak Ewa Bem, Ryszard Rynkowski czy Stanisław Sojka.
Dzięki telemostowi w imprezie uczestniczyli również mieszkańcy miast, które Jan Paweł II odwiedził przed 25 laty: Krakowa, Częstochowy, Gniezna, Nowego Targu i Oświęcimia. Np. na rynku w Nowym Targu zgromadziły się góralskie kapele z Polski i Słowacji, zaś w kawalkadzie 40 bryczek wwieziono do miasta figurę Matki Bożej Ludźmierskiej.
Koncert poprzedziła Msza św., którą o godz. 18.00 w kościele akademickim św. Anny odprawił Prymas Polski kard. Józef Glemp. Liturgia zgromadziła środowiska akademickie stolicy i stanowiła inaugurację roku akademickiego w Warszawie. Po Eucharystii akademicy zgromadzili się na Placu Zamkowym na Apelu Warszawy z Ojcem Świętym. Podczas tej uroczystości Stanisław Sojki śpiewał swoją kompozycję do słów "Tryptyku Rzymskiego" Jana Pawła II. Następnie odbył się koncert kapeli góralskiej Trebunie Tutki i Chóru Międzyuczelnianego. Zgromadzeni odmówili też dziesiątkę różańca w intencji Jana Pawła II.
Kremówek nie zabrakło...
Przez cały dzień przed kościołami w całej Polsce 15 tys. harcerzy oraz wielu innych wolontariuszy kwestowali do specjalnych puszek na rzecz funduszu stypendialnego dla uzdolnionej młodzieży z ubogich rodzin. Tego rodzaju pomoc jest główną ideą powołanej przez Episkopat Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Obecnie programem stypendialnym, którym młodzi ludzie objęci są przez kilka lat Fundacja otacza 1200 osób.
Ponadto w całej Polsce z okazji Dnia Papieskiego organizowano spotkania modlitewne, koncerty, konkursy i festyny a także inne mniej typowe inicjatywy. Na przykład w Opolu, oprócz modlitw i kwest na fundusz stypendialny, już po raz drugi zorganizowano sprzedaż "papieskich kremówek". W zeszłym roku Opolanie kupili 1500 kremówek.
26 godzin w biegu
Niezwykła inicjatywę podjęto w Białymstoku: ponad 400 kilometrów w deszczu i słońcu, w dzień i w nocy, przebiegło 9 i 10 października na białostockim stadionie 40 młodych ludzi, aby w ten sposób uczcić 26 rocznicę pontyfikatu Jana Pawła II. Podczas 26 godzinnej sztafety do młodych biegaczy dołączali się mieszkańcy Białegostoku, nierzadko nawet całymi rodzinami.
Najmłodszy uczestnik biegu miał sześć lat, najstarszy - okrążył stadion idąc o lasce. 40 osób stałej ekipy biegało po bieżni stadionu w Białymstoku-Zwierzyńcu dzień i noc. Jednorazowo wykonywali po 2 okrążenia. Pierwsze i ostatnie przebiegli wszyscy razem.
- Było bardzo ciężko, zwłaszcza w nocy, kiedy przychodzi największe zmęczenie i chce się spać - powiedziała jedna z uczestniczek biegu. - Trzeba było wstawać co dwie godziny, było zimno i padał deszcz ale było bardzo fajnie - mówili inni.
Bieg rozpoczęto i zakończono wspólną modlitwą w intencji Papieża. Młodzi zrobili sobie pamiątkowe zdjęcie, które wyślą Ojcu Świętemu.
«« |
« |
1
|
2
|
3
|
4
|
» | »»