Papież rozpoczął Rok Eucharystii

Uroczystą Mszą św. i nabożeństwem Eucharystycznym został zainaugurowany w niedzielę wieczorem w Watykanie Rok Eucharystii.

Mszy św. przewodniczył kard. Angelo Sodano. Po Mszy św. nastąpiło wystawienie Najświętszego Sakramentu, adoracja, czytanie Pisma św. oraz orędzie papieskie.
Jan Paweł II pozdrowił uczestników kończącego się w tej samej chwili 48. Międzynarodowego Kongresu Eucharystycznego w Guadalajarze w Meksyku.
Zwracając się do nich przywołał słowa Jezusa "Jestem z wami przez wszystkie dni aż do skończenia świata". "On jest z nami" - z mocą podkreślił Ojciec św. Przypomniał, że Jezus jest rzeczywiście obecny w Eucharystii. On jest naszym pokojem.
Dalszą część orędzia papieskiego odczytał jeden z biskupów. Nawiązując do hasła 48. MKE w Guadalajarze "Eucharystia – światło i życie na nowe tysiąclecie" Papież w orędziu stwierdził, że światła potrzebuje serce człowieka, obciążone grzechem i świat w trudnym poszukiwaniu pokoju. Tym światłem jest Eucharystia.
W Słowie Bożym, w chlebie i winie obecny jest zmartwychwstały Chrystus, który otwiera serca i pozwala się poznać jak uczniom w Emaus. "Czujemy się wezwani do rozpowszechniania światła Chrystusa" - stwierdził Jan Paweł II. Mówiąc o tajemnicy życia, Ojciec św. zwrócił uwagę, że wisi nad nią szereg cieni, m. in. cien głodu, cień poszukiwań naukowych prowadzonych w imię "egoizmu mocniejszego". "Nie możemy zapominać, że nie samym chlebem żyje człowiek" - zaapelował Jan Paweł II i podkreśłił, że w rozpoczynającym się roku wspólnota chrześcijańska zaproszona jest, by ożywiać świadomość Eucharystii. Eucharystia jest bowiem źródłem i szczytem komunii oraz misji, jest zaczynem ewangelizacji i solidarności.
Na koniec Jan Paweł II osobiście odmówił piękną modlitwę zaczynającą się od słów: "Zostan z nami, Panie, Ty Boski Wędrowcze...". Ogłosił również, że następny, 49. Międzynarodowy Kongres Eucharystyczny, odbędzie się w roku 2008 w Quebecku.
Więcej na następnej stronie
«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama

Kalendarz do archiwum

niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
17°C Piątek
noc
15°C Piątek
rano
20°C Piątek
dzień
15°C Piątek
wieczór
wiecej »