Kościół św. Jana Nepomucena znajdujący się w wiedeńskiej dzielnicy Josefstadt
słynie przede wszystkim z fresków Josepha Führicha przedstawiających tzw.
wiedeńską drogę krzyżową.
Zbiór ten, znajdujący się w bocznych nawach kościoła, zaliczany jest do największych arcydzieł religijnego malarstwa monumentalnego w Wiedniu.
14 szkiców powstałych w połowie XIX wieku, przez długie lata uważano za zaginione. Dzieła odnalazły się dopiero pod koniec lat 90-tych ubiegłego wieku w zbiorach wiedeńskiego Muzeum für Angewandte Kunst. W 2001 roku przeniesione zostały do galerii Albertina (Albertinaplatz 1), w której prezentowane są w formie wystawy pt. „Joseph Führich. Szkice wiedeńskiej drogi krzyżowej” (03.08.–13.11. 2005).
Wystawione prace są oryginalnymi rysunkami w formacie 230 x 185 cm, które posłużyły artyście jako wzorzec do fresków na ścianach kościoła św. Jana Nepomucena. Freski te zaliczane są po dziś dzień do głównych dzieł religijnego malarstwa sakralnego w Wiedniu. Ten wiedeński cykl przedstawiający historię męki Chrystusa wywarł ogromny wpływ na następne pokolenia twórców religijnych. Liczby mówią same za siebie: freski były kopiowany prawie 450 razy, czyli częściej niż jakikolwiek inny cykl religijny XIX wieku.
Szkice Führicha docenione zostały jako dzieła sztuki już w epoce renesansu, kiedy to brak jakiegokolwiek koloru uznany został za istotny element abstrakcji. Sam autor był praktykującym katolikiem, który z pasją oddawał się studiowaniu Ewangelii. Droga krzyżowa w jego wykonaniu prezentuje całe wydarzenie w sposób niezmiernie plastyczny i dramatyczny, a wszystko po to, by zachęcić oglądajęcego do tzw. „Compassio” czyli współcierpienia z Chrystusem.
Po trzech latach prac restauracyjnych szkice stanowią centrum wystawy w Albertinie, na której prezentowane są również inne eksponaty dokumentujące genezę wiedeńskiej drogi krzyżowej Führicha.
Wiecej informacji o wystawie można uzyskać pod adresem
www.albertina.at
«« | « |
1
| » | »»