"Niech historyczne badania nad dziełem świętych Cyryla i Metodego przyczynią się do odnowy zapału misyjnego, postępu w dążeniu do pełnej jedności chrześcijan oraz odkrycia kulturowych i duchowych korzeni kontynentu europejskiego”.
Słowa te czytamy w papieskim przesłaniu na odbywającą się w Bratysławie międzynarodową konferencję o kulturowym i duchowym dziedzictwie Apostołów Słowian. Wpisuje się ona w obchody 1150-lecia ich misji.
Konferencję organizują wspólnie Papieski Komitet Nauk Historycznych, Wydział Zagraniczny Prawosławnego Patriarchatu Moskiewskiego i Instytut Historyczny Rosyjskiej Akademii Nauk oraz Wydział Teologiczny Uniwersytetu Komeńskiego w Bratysławie. Znakomici goście, znawcy problemu – 20 naukowców historyków z 9 krajów, a wśród nich przewodniczący Papieskiego Komitetu Historycznego, norbertanin o. Bernard Ardura, i należąca do tego Komitetu Słowaczka prof. Emilia Hrabovec, prof. Rita Tolomeo z rzymskiego uniwersytetu La Sapienza, prof. Jewgenija S. Tokarewa i prof. Michaił Bibikow z Rosyjskiej Akademii Nauk, przedstawiciel metropolity Hilariona protojerej Dmitrij Sizonenko z patriarchatu moskiewskiego i inni – zgadzają się w swoich wystąpieniach, że postawy Cyryla i Metodego są symbolem wezwania do jedności. „Ci święci bracia pracowali w czasie, kiedy Kościół nie był jeszcze podzielony, a do dzisiaj są czczeni zarówno w Kościele katolickim, jak i prawosławnym – podkreśla przewodniczący Papieskiego komitetu o. Ardura – dlatego ich misja ewangelizacyjna i ich różnorodna działalność były i są mostem między Wschodem a Zachodem”.
Dodajmy, że Ojciec Święty mianował dziś swoich legatów na rocznicowe uroczystości. Odbędą się one 5 lipca w miejscach, które tradycja wiąże z misją świętych Cyryla i Metodego. Do Nitry w Słowacji pojedzie kard. Franc Rodé (Słoweniec), a do Velehradu w Czechach kard. Josip Bozanić (Chorwat).
W kilkuset kościołach w Polsce można bezgotówkowo złożyć ofiarę.
Na placu Żłobka przed bazyliką Narodzenia nie było tradycyjnej choinki ani świątecznych dekoracji.