Ogólnoświatowa Adoracja w polskich kościołach

Polskie diecezje i parafie włączają się dziś w Ogólnoświatową Adorację Eucharystyczną pod hasłem „Jeden Pan, Jedna wiara”. Polacy będą modlić się w łączności z papieżem Franciszkiem za Kościół, ofiary wojen i przemocy oraz tych, którzy przeżywają niepewność ekonomiczną.

Taka adoracja - jak podkreślił przewodniczący Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji abp Salvatore Fisichella – odbędzie się po raz pierwszy w dziejach Kościoła i dlatego można to wydarzenie określić jako "historyczne".

Centrum tej ogólnoświatowej adoracji organizowanej z okazji Roku Wiary będzie bazylika św. Piotra w Rzymie. Tam od godz. 17 do 18 będzie modlił się papież Franciszek. Równolegle adoracja będzie odbywała we wszystkich katedrach świata. Oznacza to, że na wyspach Pacyfiku będzie to godzina 5 rano, w Wietnamie 22.00, a na przykład na Papui Nowej Gwinei o 1 lub 2 w nocy. W wielu krajach świata uroczystość Bożego Ciała obchodzona będzie właśnie w tę niedzielę.

Adoracja eucharystyczna w łączności z papieżem Franciszkiem będzie miała miejsce również we wszystkich polskich katedrach, a w niektórych diecezjach także we wszystkich parafiach.

W Warszawie adoracji eucharystycznej w katedrze św. Jana Chrzciciela będzie przewodniczył bp Tadeusz Pikus. – Wszystko będzie tak, jak w wytycznych watykańskiej dykasterii: czytania, muzyka i cisza – zapewnił KAI proboszcz ks. Bogdan Bartołd.

W katedrze św. Floriana na warszawskiej Pradze abp Henryk Hoser będzie przewodniczył Nieszporom o Najświętszym Sakramencie i rozbudowanej adoracji eucharystycznej. Swoich diecezjan "usilnie prosił i nalegał”, aby w tę inicjatywę zaangażowały się wszystkie parafie, wspólnoty i ruchy apostolskie. "W ten sposób, w tym samym czasie, zjednoczymy się na całym świecie wraz z biskupami i z Następcą św. Piotra na adoracji Jezusa obecnego w Najświętszym Sakramencie Ołtarza" – przekonywał.

W katedrze na Wawelu adoracja rozpocznie się już o godz. 16.30. Podczas modlitwy zabrzmi m.in. hymn na Rok Wiary. Czuwaniu będzie przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. Natomiast przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Józef Michalik włączy się w ogólnoświatową adorację w katedrze w Przemyślu.

W archidiecezji warmińskiej adoracja eucharystyczna w łączności z papieżem będzie nie tylko w katedrze św. Jakuba w Olsztynie, ale również we wszystkich parafiach. Rozpocznie się dokładnie o godz. 17. Podobnie będzie w diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, gdzie bp Edward Dajczak zachęca wiernych, by zjednoczyli się z Ojcem Świętym na godzinnej adoracji we własnym kościele. Natomiast on sam wraz z biskupami pomocniczymi, księżmi, wspólnotami życia konsekrowanego oraz rozmaitymi grupami wiernych będzie czuwał przed Najświętszym Sakramentem w katedrze w Koszalinie.

W tym samym czasie we Wrocławiu w adoracji Najświętszego Sakramentu w katedrze św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim będzie uczestniczył abp Marian Gołębiewski. Wraz z nim będą modliły się siostry zakonne ze zgromadzeń posługujących na terenie stolicy Dolnego Śląska. Adoracje odbędą się także we wszystkich parafiach archidiecezji wrocławskiej.

Natomiast w katedrze w Opolu adorację Najświętszego Sakramentu w łączności z papieżem będą animować tegoroczni neoprezbiterzy – zapowiada biskup opolski Andrzej Czaja. W czuwaniu tym wezmą udział mieszkańcy Opola i okolic, adoracje zostaną też zorganizowane w kościołach całej diecezji.

W globalną adorację Najświętszego Sakramentu w najbliższą niedzielę włączą się także polskie sanktuaria. Na modlitwę można przyjechać m.in. do sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Krakowie-Łagiewnikach czy do sanktuarium św. Jadwigi Śląskiej w Trzebnicy. W Poznaniu miejscem modlitwy będzie Sanktuarium pw. Bożego Ciała.

W ogólnoświatową adorację włączą się nie tylko parafie katedralne ale również mniejsze jak np. parafia pw. Ducha Świętego w 4-tysięcznym Żabnie w diecezji tarnowskiej czy parafia pw. św. Jana Chrzciciela Czerniejewie w archidiecezji gnieźnieńskiej. Angażują się też środowiska akademickie m.in. Dominikańskie Duszpasterstwo Akademickie „Studnia” na warszawskim Służewie czy Duszpasterstwo Akademickie „Redemptor” we Wrocławiu.

Globalna adoracja Najświętszego Sakramentu w łączności z Ojcem Świętym doczekała się też własnego profilu na Facebooku, gdzie kolejni internauci deklarują swój udział w tym wydarzeniu.

Podczas adoracji Kościół na całym świecie będzie się modlił w intencjach sformułowanych przez papieża Franciszka:

1. Za Kościół na całym świecie, a dziś zjednoczony na adoracji Najświętszego Sakramentu. Niech Pan czyni go zawsze posłusznym słuchanemu Słowu Bożemu, aby ukazywał się światu zawsze jako "chwalebny, nie mający skazy czy zmarszczki, czy czegoś podobnego, lecz aby był święty i nieskalany" (Ef 5,27). Oby Słowo zbawcze poprzez wierne głoszenie rozbrzmiewało jako niosące miłosierdzie i pobudzające do ponownego zaangażowania w miłości, aby nadać pełen sens bólowi, cierpieniu i jako przywracające radość i pogodę ducha.

2. Za tych, którzy w różnych częściach świata doświadczają cierpienia nowego zniewolenia i są ofiarami wojen, handlu ludźmi, narkotykami oraz pracy niewolniczej, za dzieci i kobiety, znoszące wszelkie formy przemocy. Oby ich ciche wołanie o pomoc obudziło czujność Kościoła, aby wpatrując się w Chrystusa ukrzyżowanego nie zapomniał o wielu braciach i siostrach pozostawionych na pastwę przemocy. Ponadto za tych wszystkich, którzy przeżywają niepewność ekonomiczną, szczególnie bezrobotnych, osoby starsze, imigrantów, bezdomnych, więźniów i doświadczających marginalizacji. Niech modlitwa Kościoła i jego czynne dzieło solidarności będzie dla nich pocieszeniem i wsparciem w nadziei, mocą i odwagą w obronie godności człowieka.

 

«« | « | 1 | » | »»
 • Kasia
  02.06.2013 19:45
  U nas nie było, w sąsiedniej parafii też nie. Szkoda.
 • morak
  02.06.2013 20:03
  A u nas w zwiazku z tym,że nie było mszy o tej porze, adoracja przebiegała od 17ej i był pełny kościół...opolskie
 • SAWA
  02.06.2013 22:12
  A w niemieckiej katedrze w Speyer adoracji nie było. Nie wiem czemu odwołano. Szkoda. Chciałam razem z mamą po mszy dla Polaków adorowac, ale niestety - DOM (katedra) pusta.
 • andrzej
  02.06.2013 23:11
  mieszkam w Niemczech i naleze do Polskiej misji katolickiej Niederrhhein w Duisburgu.Wyobrascie sobie ze nasz wielebny proboszcz Wieczorek /Chrystusowiec/ ani slowem nie wspomnial o Ogolnoswiatowej Adoracji Najs. Sakramentu w polskich kosciolach a ks.wikary Ostapowicz na pytania wiernych robil wielkie oczy twierdzac ze nic na ten temat nie slyszal,przykro mi i smutno z tego powodu ze w roku Wiary mozna tak sobie lekcewazyc prozby Ojca Swietego.Na szczescie z incjatywy samych wiernych i tak modlilismy sie w kapliczce Szensztatu(dzeki uprzejmosci niemieckich Sostr zakonnych)Czy to tak postepuja ksieza na emigracji?
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

  Pobieranie...

  Kalendarz do archiwum

  niedz. pon. wt. śr. czw. pt. sob.
  1 2 3 4 5 6 7
  8 9 10 11 12 13 14
  15 16 17 18 19 20 21
  22 23 24 25 26 27 28
  29 30 31 1 2 3 4
  5 6 7 8 9 10 11
  24°C Niedziela
  noc
  20°C Niedziela
  rano
  27°C Niedziela
  dzień
  28°C Niedziela
  wieczór
  wiecej »